Artykuł sponsorowany Terminy rozliczania podatków. Co musisz wiedzieć?

Terminy rozliczania podatków. Co musisz wiedzieć?

Od osób prowadzących własną działalność gospodarczą oczekuje się m.in. regularnego opłacania rozmaitych podatków przewidzianych przez polskie prawo. Dotyczy to przede wszystkim podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub prawnych (CIT), a także podatku od towarów i usług (VAT). Istotne jest systematyczne płacenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dowiedz się koniecznie, jakie terminy obowiązują przedsiębiorców w tym aspekcie.

Rozliczenia podatku dochodowego

Wraz z nastaniem 2022 roku weszły w życie przepisy Polskiego Ładu, zgodnie z którymi zmieniono niektóre terminy uiszczania należności podatkowych. W przypadku podatku PIT modyfikacje objęły przede wszystkim tzw. ryczałtowców, którzy zaliczki na podatek dochodowy za grudzień odprowadzali w terminie składania rozliczeń rocznych (czyli do końca lutego następnego roku). Obecnie mogą to czynić – podobnie jak osoby rozliczające się według skali podatkowej i na podatku liniowym – do 20 stycznia następnego roku. Jak wskazują specjaliści z takich firm, jak Kancelaria Księgowo-Podatkowa Urszula Krzoska, termin wpłacania zaliczek na podatek dochodowy do 20 dnia miesiąca następującego bezpośrednio po zamknięciu danego okresu rozliczeniowego (którym może być miesiąc lub kwartał) obowiązuje wszystkich podatników z wyjątkiem osób korzystających z tzw. karty podatkowej. W tym przypadku należność opłaca się do 7 dnia kolejnego miesiąca, a podatek za grudzień uiszcza się do 28 grudnia. Roczne zeznania podatkowe PIR-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 składa się do końca kwietnia kolejnego roku. Z kolei do końca stycznia należy złożyć zeznania PIT-4R, PIT-8AR oraz PIT-11, a do końca lutego PIT-28.

Podatek VAT i składki na ZUS

Podatnicy VAT mogą rozliczać się miesięcznie lub kwartalnie. W tym pierwszym przypadku składają deklarację JPK_V7, w drugim natomiast JPK_V7K. Terminem realizacji tego zobowiązania dla obu grup tych podatników jest zawsze 25 dzień miesiąca następującego po zamkniętym okresie rozliczeniowym (czyli po danym miesiącu lub kwartale). Prawnicy świadczący usługi doradztwa podatkowego wskazują też na konieczność terminowego opłacania składek ZUS. Dla jednostek budżetowych jest to termin do 5, dla podmiotów mających osobowość prawną do 15, a dla pozostałych do 20 dnia następnego miesiąca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas