Artykuł sponsorowany Różne rodzaje formierek z oferty Instytutu Maszyn Spożywczych Sp. z o.o.

Różne rodzaje formierek z oferty Instytutu Maszyn Spożywczych Sp. z o.o.

Formierki wyrobów kulinarnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych producentów, jak i amatorów kuchni. Urządzenia te pozwalają na precyzyjne i szybkie formowanie różnorodnych produktów, gwarantując jednocześnie wysoką jakość oraz estetykę wykonania. Poznaj ofertę formierek z Instytutu Maszyn Spożywczych Sp. z o.o.

Formierki wyrobów kulinarnych

Formierki wyrobów kulinarnych z Instytutu Maszyn Spożywczych Sp. z o.o. to zaawansowane urządzenia, które pozwalają na automatyzację procesu wytwarzania różnorodnych produktów, takich jak pierogi, uszka, kopytka czy paszteciki. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie produktów o jakości porównywalnej, a nawet lepszej niż te wykonane ręcznie. Urządzenia te wyposażone są w różne przystawki, które umożliwiają dostosowanie gramatury, kształtu oraz wyglądu wizualnego przygotowywanych dań. Przystawki te można łatwo wymieniać, co pozwala na produkcję różnych rodzajów produktów na jednej maszynie.

Urządzenia te posiadają możliwość regulacji kilku parametrów, które wpływają na ostateczny wygląd i smak gotowych produktów. Są to między innymi:

1. Regulacja grubości ciasta - pozwala na dostosowanie ilości ciasta użytego do formowania produktów, co może wpłynąć na ich teksturę i smak.

2. Regulacja ilości farszu - umożliwia kontrolowanie ilości nadzienia wewnątrz produktów, co pozwala na dopasowanie smaku i konsystencji gotowych produktów.

3. Regulacja długości wyrobu - pozwala na zmianę rozmiarów produktów, co może być istotne w przypadku różnych potrzeb kulinarnych czy estetycznych.

Formierki wyrobów kulistych

Formierki wyrobów kulistych to innowacyjne urządzenia, które służą do formowania jednolitych, sferycznych produktów z różnorodnych surowców. Przy ich wykorzystaniu możliwe jest wytwarzanie różnorodnych wyrobów kulistych, takich jak pyzy, pulpety, klopsy czy kluski śląskie bez nadzienia. Na maszynach można produkować wyroby kuliste również z innych, niegarmażeryjnych produktów, takich jak seedbombs czy produkty kosmetyczne. W zależności od potrzeb do maszyn można również dobrać przystawki o różnych średnicach kulki, w zakresie od 20 do 60 mm. Należy jednak pamiętać, że każda przystawka umożliwia produkcję jedynie jednej wielkości kulki.

Formierka pyz nadziewanych

Formierka pyz nadziewanych to urządzenia mające na celu ułatwienie procesu wytwarzania różnego rodzaju produktów, takich jak pyzy z nadzieniem i bez nadzienia, knedle z nadzieniem oraz półfabrykatów na cepeliny i kartacze. Maszyny te zostały stworzone z myślą o formowaniu produktów z wcześniej odpowiednio przygotowanego ciasta i farszu.

Dzięki nim możliwe jest wykonanie pyz i kartaczy o masie wahającej się od 30 do 150 gram, co pozwala na uzyskanie różnorodnych wielkości tych produktów. Regulacja rozmiaru produktów odbywa się poprzez zwiększenie grubości ciasta oraz wydłużenie czasu "zamykania" kolejnych sztuk formowanego wyrobu.

Zalety korzystania z formierek w kuchni

Korzystanie z formierek w kuchni niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na oszczędność czasu, gdyż proces formowania produktów jest znacznie szybszy niż w przypadku ręcznego przygotowywania. Po drugie, formierki gwarantują jednolitość kształtu i wielkości gotowych dań, co jest szczególnie ważne w przypadku lokali gastronomicznych, gdzie estetyka serwowanych produktów ma kluczowe znaczenie. Po trzecie, automatyzacja procesów kuchennych przy użyciu formierek minimalizuje ryzyko błędów oraz zanieczyszczeń, co przekłada się na wyższą jakość gotowych produktów.

Opracowanie:

Instytut Maszyn Spożywczych Sp. z o.o.

Warszawa , Łomżyńska 37

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter