Materiał Partnera Rozliczenia dla firm – na czym polega ryczałt?

Rozliczenia dla firm – na czym polega ryczałt?

Ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania i stanowi kwotę pieniężną ustalaną z góry. Ta forma rozliczania z fiskusem nie pozwala na odliczanie kosztów uzyskania przychodów, a więc okazuje się szczególnie opłacalna w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, które ponoszą małe koszty związane z prowadzeniem firmy. Kto może korzystać z tej formy opodatkowania i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Czym jest ryczałt?

Ryczałt to odmiana podatku dochodowego stanowiąca uproszczoną formę opodatkowania, w której podstawą jest przychód. Należy jednak dodać, iż podstawa ta nie jest pomniejszona o koszty uzyskania przychodów. Ryczałt charakteryzuje się faktem, iż nie wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a jedynie ewidencji przychodów, przez co staje się prostą i nieskomplikowaną formą proceduralną. Rozliczenia ryczałtowe wiążą się z niską stawką podatku – w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej może ona wynosić 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17% lub 20%. Wybierając tę formę opodatkowania, powinniśmy wskazać ją na druku CEIDG-1. W przypadku, gdy byliśmy opodatkowani w inny sposób i chcemy dokonać zmiany na ryczałt, możemy zrobić to dopiero po zakończeniu roku w terminie do 20 stycznia.

Kto nie może korzystać z opodatkowania ryczałtem?

Z opodatkowania ryczałtem mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, których dochody za poprzedni rok obrotowy były niższe niż 150 tysięcy euro. Nie jest to jednak jedyny warunek, gdyż ustawa ściśle określa podmioty nie mogące opodatkować swoich dochodów ryczałtem. Należą do nich między innymi apteki, lombardy czy osoby handlujące częściami do pojazdów mechanicznych. Prawne wyłączenie z możliwości stosowania ryczałtu dotyczy również działalności gospodarczej niektórych wolnych zawodów, działalności opierającej się na zakupie i sprzedaży wartości dewizowych, a także świadczenia niektórych usług, na przykład reklamowych, prawnych, architektonicznych lub księgowych.

Kiedy ryczałt się opłaca?

Ta uproszczoną forma opodatkowania jest szczególnie korzystna w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej o małych rozmiarach, w sytuacji, gdy ponosi się niewielkie koszty związane z przedsiębiorstwem, ze uwagi na fakt, iż opodatkowanie ryczałtem nie uwzględnia odliczania kosztów uzyskania przychodów – mówi ekspert z Kancelarii Doradztwa Podatkowego z Warszawy.

Warto pamiętać, iż zanim podejmiemy decyzję o formie opodatkowania dobrze jest na wstępie dokładnie przeanalizować spodziewane wydatki i przychody, co pozwoli dokonać najbardziej korzystnego dla nas wyboru.

Podziel się