Materiał Partnera Rozliczanie pracy kierowców - ogólne zasady

Rozliczanie pracy kierowców - ogólne zasady

Rozliczanie pracy kierowców to ważne zagadnienie, a sposób jego ewidencji jest regulowany prawnie Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców. Jak poprawnie rozliczać czas pracy kierowców, jakie są ogólne zasady prowadzenia ewidencji i co zrobić, aby to wszystko ogarnąć? W artykule zebraliśmy kilka porad, które powinny Ci ułatwić to zadanie.

Czas pracy kierowców - podstawowe zagadnienia

Aby móc rozmawiać o czasie pracy kierowców, należy go najpierw porządnie zdefiniować. A więc o czasie pracy mówimy od momentu rozpoczęcia aż do zakończenia wykonywania zadań zawodowych, w tym przypadku takich, które polegają na przewozie drogowym. Mowa o czynnościach takich jak na przykład prowadzenie pojazdu, ładowanie i rozładowywanie towarów, w przypadku przewożenia osób nadzór nad wsiadającymi i wysiadającymi pasażerami, wszelkiego rodzaju formalności czy utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym i wizualnym. W czas pracy wchodzi również 15-sto minutowa przerwa, przewidziana po 6 godzinach wykonywania czynności zawodowych.

W rozliczeniu pracy kierowcy pominąć należy natomiast na przykład nieregulaminowe, nieuzasadnione postoje mające miejsce w trakcie jazdy czy dłuższy, dobowy nieprzerwany odpoczynek, kiedy kierowca jedzie w daleką trasę.

W praktyce wygląda to tak, że czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin w ciągu tygodnia roboczego, czyli w ciągu 5 dni - to podstawowy wymiar pracy, regulowany prawnie przez Kodeks Pracy. Wszystkie dodatkowe godziny powinny być liczone jako tak zwane nadliczbówki.

Jeżeli chodzi o przerwy, to również bardzo ważne i zróżnicowane zagadnienie. W świetle prawa, poza 15-sto minutową, regulaminową przerwą, kierowcy przysługują dodatkowe przerwy w każdej dobie oraz w tygodniu wykonywania obowiązków zawodowych - ich długość zależy od wymiaru czasu pracy w ciągu doby.

Jak poprawnie rozliczać pracę kierowców?

Jak widać, rozliczanie czasu pracy kierowców może nastręczyć sporo problemów. To wcale nie jest proste. W trakcie prowadzenia ewidencji trzeba uwzględniać różne zmienne. W dodatku czynności należy wykonywać dokładnie, w sposób skrupulatny - błędy w dokumentacji mogą skutkować odpowiedzialnością karną w postaci grzywny, która może wynieść od tysiąca, do nawet trzydziestu tysięcy złotych!

Aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie i żeby nie martwić się na zapas, warto skorzystać z usług firmy takiej jak Transrozliczanie - Rozliczanie Czasu Pracy Kierowców Monika Pałka. Dzięki takiej współpracy Twoi kierowcy zawsze dostaną odpowiednio wysoką wypłatę na czas, a Ty będziesz spać spokojnie, wiedząc, że dokumentacja znalazła się w rękach profesjonalistów.

Opracowanie:

Podziel się