Artykuł sponsorowany Rola obsługi kadrowej w prowadzeniu przedsiębiorstwa

Rola obsługi kadrowej w prowadzeniu przedsiębiorstwa

Obsługa kadrowa to niezbędny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, które zatrudnia pracowników. Prawidłowe prowadzenie dokumentacji kadrowej wymaga znajomości przepisów prawa pracy i podatkowego, świetnej orientacji w zasadach księgowych oraz stałego kontaktu z urzędami państwowymi i ZUS - em. Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników, są także zobowiązani prawnie do dbania o wszelkie formalności związane z ewidencjonowaniem czasu pracy, urlopów, prowadzenia teczek osobowych i wielu innych kwestii. Na czym polega obsługa kadrowej w prowadzeniu firmy?

Na czym polega obsługa kadrowej w prowadzeniu firmy?

Administracja kadrowa nie dotyczy wyłącznie dorywczej obsługi pracowników, ale służy usprawnieniu zarządzania przedsiębiorstwem. Do zadań kadrowej należy m.in. ustalenie wymiaru urlopu dla pracowników, przygotowywanie list płac i rachunków do umów cywilnoprawnych, sporządzanie i przesyłanie do ZUS - u raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych, naliczanie zobowiązań publicznoprawnych dotyczących wypłaty wynagrodzeń przez zleceniodawcę, a także sporządzanie rocznych informacji o dochodach, czyli druków PIT - 11, które pracodawca musi przekazać swoim pracownikom i podwykonawcom.

Obsługa kadrowa przedsiębiorstwa ma za zadanie głównie zarządzanie dokumentami osobowymi zatrudnionych. Osoba odpowiedzialna za obsługę kadr dba o zgodność dokumentów i procedur związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników z obowiązującym prawem. Kadrowa dostarcza pracownikom niezbędnych informacji i dokumentów, sporządza zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, druki ZUS RMUA i świadectwa pracy. Na osobie, która jest odpowiedzialna za obsługę kadrową firmy, spoczywa więc wiele obowiązków. Wszystkie zadania, które wykonuje kadrowa, mają ogromny wpływ na skuteczne zarządzanie kadrami i finansami danej firmy oraz na poprawne kontakty z urzędami. Kadrowa odgrywa także ważną rolę jeśli chodzi o komunikację z ZUS - em, ponieważ wszelkie nieporozumienia z tą instytucją mogą mieć przykre konsekwencje dla przedsiębiorstwa.

Dlaczego obsługa kadrowej w prowadzeniu przedsiębiorstwa jest tak ważna?

Sprawna obsługa kadrowa w każdej firmie to bardzo ważny aspekt, który ułatwia utrzymywanie prawidłowych relacji z pracownikami. To także prowadzenie akt osobowych i dokumentacji zatrudnienia w rzetelny sposób. Dostarcza to niezbędnych danych na temat potencjału ludzkiego firmy i pozwala na sprawne zarządzanie personelem. Rola kadrowej pełni więc doniosłą funkcję i powinna gwarantować kompleksową obsługę przedsiębiorstwa.

Jak mówi pracownik Kancelarii Usług Księgowych, która oferuje obsługę kadrową przedsiębiorstw: Specjalista do spraw obsługi kadrowej firmy jest niezbędny w każdym przedsiębiorstwie. Nie zawsze jednak opłaca się zatrudnić takiego pracownika w pełnym wymiarze godzin. Pracodawca musi ponieść dodatkowe koszty dotyczące odprowadzania składek ZUS oraz inwestować w profesjonalne oprogramowanie i szkolenia. O wiele tańszym i bardziej wygodnym sposobem jest podjęcie współpracy z zewnętrznymi usługodawcami – tzw. outsourcing.  

Rola kadrowej w przedsiębiorstwie odgrywa ogromne znaczenie. Właśnie dlatego, warto zlecić obsługę kadrową profesjonalnym firmom, które oferują wykwalifikowane osoby na tym stanowisku. Korzystanie z Kancelarii Usług Księgowych daje pewność wygodny oraz oszczędność czasu. To także gwarancja tego, że firma funkcjonuje zgodnie z prawem i nie naraża się na upomnienia oraz mandaty karno-skarbowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas