Artykuł sponsorowany Rodzaje sprawozdań finansowych

Rodzaje sprawozdań finansowych

Sprawozdania finansowe, czyli przedstawienie sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego, w tym spółki, fundacji, czy też stowarzyszenia, jest bardzo ważnym przedsięwzięciem. Ewentualne błędy mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Z tego względu warto znać podstawowe rodzaje i zasady tworzenia sprawozdań finansowych dla różnych typów działalności oraz zaufać doświadczonym księgowym.

Podstawowe części sprawozdań finansowych

Z wiedzy zawartej w sprawozdaniu finansowym korzystają osoby z mikro- i makro-otoczenia przedsiębiorstwa. Są to między innymi członkowie zarządu, pracownicy, związki zawodowe, wierzyciele, w tym banki, inwestorzy, samorządy i agencje rządowe oraz… konkurenci. W skład sprawozdania finansowego wchodzą: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (w tym wprowadzenie oraz dodatkowe informacje i objaśnienia), zastawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Przy czym sporządzenie ostatnich dwóch nie jest wymagane dla wszystkich jednostek.

Każde sprawozdanie finansowe, niezależnie przez kogo jest sporządzane, musi we wprowadzeniu zawierać podstawowe dane spółki (w tym nazwa, siedziba, forma prawna, numer we właściwym rejestrze sądowym, czy też ewidencji gospodarczej) i zasady w oparciu, o które zostało sporządzone (w tym okres, którego dotyczy, waluta, stopień zaokrągleń (jeżeli takie są stosowane), podstawowe założenia polityki rachunkowości, czy też odniesienie do założenia kontynuacji działalności). Te dane to dopiero wprowadzenie, kolejne elementy sprawozdania przedstawiają dane finansowe ujęte głównie w formie tabelarycznej w wymaganym przez ustawodawcę wzorze odpowiednio dostosowanym do wielości i rodzaju działalności danej spółki, jak również ich uszczegółowienie w ramach not do sprawozdania. Poszczególne dane muszą zostać odzwierciedlone w sposób zgodny z przepisami, standardami i najlepszymi praktykami.

Dokument mogą utworzyć wewnętrzni pracownicy spółki, ale zwykle podobnie jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych poprawniej będą je w stanie wykonać specjaliści w tym zakresie. Stąd też zaleca się powierzenie tego zadania zewnętrznemu biuru rachunkowemu, takiemu jak "Obilon" Sp. z o.o.. Dzięki temu osoby z otoczenia firmy wiedzą, że nie ma ona nic do ukrycia, a jej sprawozdanie finansowe przedstawia stan faktyczny.

Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego

Lista jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego jest bardzo długa, lecz w odniesieniu do Spółek prywatnych w dużym uproszczeniu można wskazać, że ma obowiązek je sporządzać każda spółka kapitałowa oraz podmioty, w których roczne przychody ze sprzedaży i obrotów finansowych w ubiegłym roku finansowym przekroczyły równowartość 2.000.000 Euro. Jest też szereg podmiotów, które musza prowadzić taką księgowość bez względu na osiągane przychody (np. podmioty korzystające z dotacji, subwencji z budżetu Państwa).

Sprawozdanie finansowe w ostatecznej treści jest podpisywane przez osobę odpowiedzialną za jego sporządzenie (wymienioną z imienia i nazwiska na dokumencie), jak również zarząd, który w ten sposób je zatwierdza. Po zatwierdzeniu dokument składa się w formie elektronicznej w Krajowym Rejestrze Sądowym w ciągu 15 dni.

Sprawozdanie do NBP i GUS

Są firmy – dotyczy to tych z kapitałem zagranicznym - które muszą składać sprawozdania finansowe do Narodowego Banku Polskiego. Muszą to robić rezydenci (osoby prawne i fizyczne z siedzibą na terenie Polski), którzy przekroczyli należności lub zobowiązania handlowe w kwocie 3 milionów złotych i którzy równocześnie posiadają 10% głosów lub więcej w organie stanowiącym spółki lub tyle posiada w niej nierezydent (zewnętrzny podmiot). Warto skorzystać ze sprawozdania finansowego wykonanego przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Z kolei obowiązki sprawozdawcze wobec Głównego Urzędu Statystycznego posiadają prowadzący działalność rolniczą oraz firmy z kapitałem zagranicznym wniesionym do przedsiębiorstwa. Mogą to być także firmy wylosowane w ciągu roku przez GUS.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas