Artykuł sponsorowany Rodzaje form opodatkowania działalności gospodarczej

Rodzaje form opodatkowania działalności gospodarczej

Prowadzenie każdej działalności gospodarczej wymaga odprowadzania podatków, prowadzenia ewidencji przychodów i wydatków, a także dokumentów kadrowych. Już na etapie rejestracji działalności na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zobowiązany do wskazania odpowiedniej formy opodatkowania.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania spoczywa na przedsiębiorcy, który na zakładania działalności gospodarczej powinien kierować się rodzajem wykonywanych usług oraz rachunkiem ekonomicznym przedsiębiorstwa. W polskim prawie podatkowym mamy do wybory aż cztery formy opodatkowania działalności gospodarczej. Najczęściej stosowaną jest skala podatkowa, czyli rozliczenie na zasadach ogólnych pozwalające na rozliczenie przychodów z działalności, umów cywilnoprawnych i świadczeń pobieranych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejną popularną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw uzyskujących wysoki przychody. Przedsiębiorcy mogą wybrać też inne formy opodatkowania jak ryczałt rozliczany na podstawie karty podatkowej lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Czym jest skala podatkowa?

Rozliczenie na zasadach ogólnych to najchętniej wybierana forma opodatkowania przez przedsiębiorców. Metoda ta polega na opodatkowaniu dochodu zgodnie z obowiązującą dwustopniową skalą. W zależności od kwoty podstawy odliczenia może ona wynosić 17% lun 32%. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, która ewidencjonuje wszystkie koszty. Prowadzenie księgi najlepiej powierzyć księgowemu co daje pewność, że wszystkie wartości będą odpowiednio rozliczone.

Charakterystyka podatku liniowego

Podatek liniowy to forma rozliczenia, która zobowiązuje przedsiębiorcę do opodatkowania przychodów i kosztów zgodnie z 19% stawką podatku. Skala ta jest stosowana bez względu na wysokość uzyskanych przychodów i podobnie jak w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych zobowiązuje do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to specyficzna forma podatku. Nie zakłada ona możliwości pomniejszenia przychodów o koszty podatkowe. Rekompensatę stanowią niskie progi ryczałtowe, które sięgają od 2% do 20% w zależności od prowadzonej działalności gospodarczej. Karta podatkowa z kolei przeznaczona jest dla firm, które prowadzą działalność z zakresu usług rozrywkowych, opieki domowej na dziećmi czy opieki nad osobami starszymi. To forma zryczałtowanego opłacania podatku niezależnie od osiąganych przychodów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas