Artykuł sponsorowany Prace na wysokościach w świetle polskich przepisów

Prace na wysokościach w świetle polskich przepisów

Pracą na wysokości, według Dziennika Ustaw, określa się wszelkie czynności, które mają miejsce na powierzchni wyniesionej na wysokość jednego metra nad poziom ziemi, lub innego rodzaju powierzchni okolicznej. Zgodnie z założeniami bezpieczeństwa i higieny pracy, do takich robót konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Jest to wymóg nie tylko natury prawnej, ale również moralnej.

Jakie środki zabezpieczające przed upadkiem powinny być stosowane i w jakiej kolejności?

Wspomniany Dziennik Ustaw reguluje warunki dotyczące korzystania z zabezpieczeń, natomiast Państwowa Inspekcja Pracy określa hierarchię środków zapobiegającym upadkom z wysokości na budowie. W pierwszej kolejności zaleca wyeliminować ryzyko. Polega to na rozważeniu czy dane czynności mogą odbyć się bez obecności ludzi, ale za to za pomocą maszyn, na przykład specjalnych wysięgników.

Jeżeli jednak nie jest możliwe przeprowadzenia prac bez obecności ludzi, przepisy mówią o konieczności zainstalowania balustrad. Tak o tym mówi ekspert z firmy Czok Rent & Service, która zajmuje się dystrybucją sprzętu do prac na wysokościach: - W sprawie zabezpieczeń koniecznych podczas robót wysokościowych, ustawodawca przewidział stosowanie środków ochrony zbiorowej w pierwszej kolejności. W tym wypadku są to balustrady chroniące wszystkich, którzy pracują w niebezpiecznym miejscu. Przepisowa wysokość barierki to 1,1 m. Ponadto balustrada powinna być wyposażona w krawężnik o wysokości 15 cm. Musi też mieć poprzeczkę w połowie swej wysokości lub stosowne wypełnienie.

Przepisy również mówią o sytuacji, gdzie niemożliwe jest stawianie balustrad. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie innych skutecznych środków ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości. Można tutaj przykładowo wymienić liny, pasy przytwierdzające i specjalne uprzęże dostosowane do warunków pracy.

Normy dla środków ochrony indywidualnej

Wszelkie prace na wysokości powinny być wykonywane z zastosowaniem sprzętu odpowiadającego ścisłym normom materiałowym. W końcu od tego zależy bezpieczeństwo pracowników. Odpowiednio oznaczone normy przypisane są linkom, szelkom, amortyzatorom, urządzeniom samozaciskowym i uprzężom biodrowym.

 Wszystkie wymienione urządzenia mają zastosowanie w systemach:

  • ograniczających, gdzie urządzenia nie dopuszczają do upadku, czyli rozpoczęcia spadania
  • powstrzymujących, z aparaturą powstrzymującą i amortyzującą szarpnięcie, do którego dochodzi już w momencie rozpoczęcia spadania. Takie urządzenia mają za zadanie zapobiec zetknięciu się człowieka z ziemią.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas