Artykuł sponsorowany Poznaj podstawowe różnice między księgowością pełną a uproszczoną

Poznaj podstawowe różnice między księgowością pełną a uproszczoną

Wprowadzenie własnej działalności wymaga od właściciela małej lub średniej firmy decyzji w zakresie rodzaju prowadzonej księgowości. Do wyboru jest księgowość pełna oraz uproszczona, przy czym należy zaznaczyć, że właściciele dużych przedsiębiorstw tego wyboru nie posiadają i są prawnie zobligowani do prowadzenia księgowości pełnej.  Czym oba te warianty różnią się od siebie i czy warto korzystać z profesjonalnego doradztwa i obsługi rachunkowej?

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona bazuje na prostych i klarownych zasadach gromadzenia danych związanych z finansami firmy. Oznacza to, że wiele osób decyduje się prowadzić ją samodzielnie, choć jest to obarczone ryzykiem popełnienia błędu. Księgowość uproszczona opiera się na trzech podstawowych formach. Pierwszą z nich jest prowadzenie przez przedsiębiorcę Księgi Przychodów i Rozchodów, dzięki której może on ewidencjonować przychody i koszty firmy. KPiR służy więc głównie do prowadzenia bieżącej ewidencji księgowej. Drugi sposób prowadzenia uproszczonej księgowości to karta podatkowa, ale nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Ograniczenia obejmują niektóre rodzaje prowadzonych działalności, a wysokość podatku zależna jest od uzyskanego przychodu. Trzecia forma to ryczałt ewidencjonowany, który polega na opodatkowaniu przychodów określoną stawką bez pomniejszania ich o koszty uzyskania przychodu.

Jakie są różnice między księgowością uproszczoną a pełną?

Choć uproszczona księgowość jest mniej skomplikowana oraz generuje niskie koszty, to wielu przedsiębiorców mając wybór wciąż decyduje się na prowadzenie księgowości pełnej, korzystając z usług biur rachunkowych takich jak Biuro Księgowe Bożeny Korzeniewskiej. Ten rodzaj ewidencjonowania pozwala przedsiębiorcy uzyskać klarowny obraz kondycji firmy oraz szczegółową analizę finansów. Pełna księgowość obarczona jest szeregiem wymagań, którym sprostać mogą jedynie profesjonaliści w dziedzinie rachunkowości.

Obowiązek prowadzenia księgowości pełnej mają przede wszystkim spółki cywilne i handlowe. Prowadzenie takiej księgowości pozwala na efektywne zarządzanie firmą oraz wdrażanie skutecznych planów rozwojowych. Pełna księgowość polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych: dzienników, księgi głównej wraz z zestawieniem obrotów i sald jej kont, księgi pomocniczej oraz inwentarza składników aktywów oraz pasywów. Takie działania warto powierzyć profesjonalnej firmie, jak Biuro Księgowe Bożeny Korzeniewskiej, które zajmuje się pracą księgową obsługując klientów indywidualnych, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas