Artykuł sponsorowany Podstawowe informacje na temat księgi przychodów i rozchodów

Podstawowe informacje na temat księgi przychodów i rozchodów

Prowadzenie własnego biznesu to nie tylko dbanie o funkcjonalność naszej działalności i pozyskiwanie nowych klientów, ale również sprawowanie nadzoru nad wszelkimi kwestiami formalnymi – w tym również związanymi z finansami firmy. Jest to złożony proces, gdyż wymaga dokładnej znajomości przepisów i śledzenia wprowadzanych zmian w tym temacie. Najprostszą formą rozliczania się przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym jest tzw. księga przychodów i rozchodów – czyli w skrócie KPiR. Na czym to polega?

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Jest to ewidencja księgowa. Podatnik zamieszcza w niej informacje o przychodach, pozyskanych w wyniku prowadzonej działalności, oraz kosztach, jakie poniósł w ramach funkcjonowania oraz rozwoju biznesu. Poza wydatkami oraz zyskami, powinny zostać tam zarejestrowane poczynione zakupy materiałów i towarów handlowych oraz koszty prac badawczo-rozwojowych. Za pomocą księgi przychodów i rozchodów jesteśmy w stanie w prosty sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym w zakresie podatkowym. Nie jest konieczne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w wersji papierowej. Obecnie podatnik posiada również możliwość przechowywania jej na nośnikach informatycznych. 

Kto prowadzi księgę przychodów i rozchodów?

Muszą prowadzić ją osoby fizyczne, będące właścicielami jednoosobowych działalności gospodarczych, a także spółki cywilne, spółki jawne i spółki partnerskie. Tymi kwestiami możemy zająć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego – takiego, jak Biuro rachunkowe Ewy Kaczorowskiej. Dzięki temu możemy być spokojni o sprawy podatkowe i mieć pewność, że wszystko przebiegnie bez zbędnych komplikacji. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na podjęcie współpracy z biurem rachunkowym, to musimy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu księgi przychodów i rozchodów – musi ona znajdować się w siedzibie przedsiębiorstwa lub wskazanym miejscu wykonywania działalności. 

W szczególnych sytuacjach podatnik może zostać zwolniony z obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Dotyczy to kwestii związanych z jego stanem zdrowia lub wiekiem, a także rozmiarem i rodzajem prowadzonego przedsiębiorstwa. Konieczne jest wówczas złożenie pisemnego wniosku do urzędu skarbowego. Z obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów zwolnieni są także podatnicy, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas