Artykuł sponsorowany Początkujący przedsiębiorca a składki ZUS – obowiązki i ulgi

Początkujący przedsiębiorca a składki ZUS – obowiązki i ulgi

Składki ZUS musi odprowadzać każda osoba, która rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, jeśli tylko z tytułu tej działalności może być ubezpieczona. Oznacza to, że początkujący przedsiębiorca objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, zdrowotnym i wypadkowym. Dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Możliwe jest jednak korzystanie z ulgi.

Składka ZUS i ulga na start

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, a która nie ma innych tytułów do ubezpieczeń, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu i wypadkowemu. Polskie prawo przewiduje jednak dla przedsiębiorców możliwość korzystania z tak zwanej ulgi na start. Zwalnia ona z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (nadal obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne) na okres sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej i przysługuje przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi, które:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upływie co najmniej sześćdziesięciu miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia, lub zakończenia;
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na którego rzecz przed rozpoczęciem działalności wykonywał (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Po zakończeniu korzystania z ulgi na start lub w przypadku dobrowolnej rezygnacji z tej możliwości przedsiębiorcy mają przez okres dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności prawo do opłacania najniższych możliwych składek ZUS. Wiąże się to jednak z otrzymywaniem najniższych świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Z preferencyjnych warunków opłacania składek nie mogą korzystać wspólnicy spółek: jawnej, komandytowej i partnerskiej, a także osoby będące wspólnikami jednoosobowej spółki z o.o. oraz twórczy i artyści.

Wysokość składek ZUS

Ważną kwestią, o której należy pamiętać, rozpoczynając działalność gospodarczą, jest obowiązek opłacania składek od samego początku prowadzenia działalności, nawet pomimo braku wygenerowania jakiegokolwiek zysku, co w początkach istnienia przedsiębiorstwa jest zazwyczaj niezwykle trudne. Nawet decydując się na skorzystanie z ulgi na start, warto odpowiednio wcześnie zająć się kwestiami prowadzenia księgowości oraz rozliczania ZUS.  Kluczowa jest tu współpraca z biurem rachunkowym, takim jak Klinatoora Biuro Rachunkowe. Usługi księgowe na rzecz firmy powinny obejmować przy tym nie tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych, dokumentacji pracowniczej, ale również doradztwo podatkowe i dotyczące innych kwestii administracyjno-finansowych.

W 2020 roku minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla poczatkujących przedsiębiorców wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (2.600 złotych), czyli 780 złotych. W ich zakresie poszczególne składki ZUS liczą:

  • ubezpieczenie emerytalne – 19,52% (152,26 złotych);
  • ubezpieczenie rentowe – 8% (62,40 złotych)
  • ubezpieczenie wypadkowe – 1,67%  dla firm ubezpieczających do dziewięciu osób (13,03 złotych), ale z zasady stopa procentowa ustalana jest indywidualnie dla każdego pracownika i może wynosić od 0,67 do 3,33%;
  • ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) – 2,45% (19,11 złotych).

Łączna miesięczna suma składek wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w 2020 roku wynosić będzie zatem 246,80 złotych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas