Artykuł sponsorowany Pierwsza pomoc – jakie czynności powinny być priorytetowe?

Pierwsza pomoc – jakie czynności powinny być priorytetowe?

W obecnych czasach lawinowo wzrasta ilość wypadków oraz nieprzewidywalnych zdarzeń, które zaskakują dopiero wtedy, gdy człowiek najmniej się tego spodziewa. Życie i zdrowie osób poszkodowanych niejednokrotnie zależy bezpośrednio od osób, które znajdują się na miejscu zdarzenia. Umiejętność udzielenia pomocy, spokój i szybkość działania w sytuacjach krytycznych są konieczne, aby pacjent dotrwał do przyjazdu wykwalifikowanych służb medycznych.

Istota wykonania pierwszej pomocy przedmedycznej

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest realnym sposobem na uratowanie życia. W sytuacjach krytycznych jest zaledwie kilka minut, aby rozpocząć czynności ratownicze oraz przeciwdziałać nieodwracalnym szkodom w organizmie osoby poszkodowanej, które mogą doprowadzić do kalectwa lub nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest odbycie rzetelnego kursu pierwszej pomocy, np. w firmie Awama BHP sp. z o.o., który pozwoli zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności, mogące kiedyś uratować komuś życie. Bo przecież szanse na to, że wykwalifikowany personel medyczny będzie w zasięgu wzroku, są znikome i niejednokrotnie, świadkowie zdarzenia decydują o stanie poszkodowanego.

Podstawowe działania, jakie należy wykonać w przypadku udzielania pierwszej pomocy

Najbardziej istotną, a zarazem podstawową kwestią w przypadku udzielania pierwszej pomocy, jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno poszkodowanemu, jak i samemu sobie. Nikt nie będzie oczekiwał od osoby niosącej pomoc, nawet takiej, która ukończyła kurs pierwszej pomocy, aby ryzykowała swoje życie, ratując innych. Takie poczynania należy rozpocząć od zabezpieczenia miejsca zdarzenia, w celu przeciwdziałaniu pojawienia się kolejnych ofiar. Potrącenia w czasie niewłaściwie prowadzonej akcji ratunkowej na pasie ruchu nie należą do rzadkości.

Kolejnym krokiem mającym ogromne znaczenie jest punktowe wskazanie osoby, która wspomoże w udzielaniu pomocy. Poprzez podział obowiązków będzie ona szybsza i bardziej efektywna, a czas reakcji jest w takiej sytuacji czynnikiem bezpośrednio oddziałującym na przeżycie poszkodowanego.

Opracowanie:

Awama BHP sp. z o.o.

Warszawa , Aleje Jerozolimskie 133 lok. 133

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas