Artykuł sponsorowany Oznakowania poziome stosowane w obiektach przemysłowych

Oznakowania poziome stosowane w obiektach przemysłowych

Oznakowania w przestrzeni przemysłowej pełnią funkcje organizacyjne oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa pracowników i mienia. Wyróżnia się oznakowania pionowe oraz poziome, które  stosuje się i umieszcza wszędzie tam, gdzie ich obecność wynika z rozporządzeń i norm BHP. Jeśli zainteresowałeś się tym tematem, dowiedz się więcej o stosowaniu oznakowania poziomego w obiektach przemysłowych.

Oznakowanie poziome, a przepisy BHP

Forma oznakowania zakładu przemysłowego zależy od jego specyfiki oraz potrzeb i ograniczeń. Zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie pracy konieczne jest odpowiednie oznakowanie przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej każdego zakładu zajmującego się działalnością produkcyjną, handlową, składową, transportową lub usługową. Oznakowania dokonuje się w celu jak najlepszej organizacji pracy oraz zapewnienia pracownikom odpowiedniego komfortu i pełnego bezpieczeństwa. Dobre oznakowanie zwiększa także jakość pracy, a tym samym wydajność przedsiębiorstwa. Organizacja przestrzeni przemysłowej opierać się musi na czytelnych i przejrzystych oznakowaniach. Zadaniem zarówno oznakowań pionowych, jak i poziomych jest ułatwianie ruchu w zakładzie pracy oraz organizacja miejsc dla sprzętu lub narzędzi, a także wydzielanie różnego typu przestrzeni dla celów technologicznych lub socjalnych.

Oznakowania poziome hal produkcyjnych

Oznakowania poziome to bardzo ważny elementem organizacji przestrzeni zarówno wewnątrz hal produkcyjnych oraz magazynowych, jak i na otwartych terenach przemysłowych. Dzięki czytelnym i dobrze zaprojektowanym oznakowaniom poziomym wytyczyć można ciągi komunikacyjne, oznaczyć pola odstawcze, a także podzielić powierzchnie użytkowe na poszczególne strefy. Wyraźne i trwałe oznakowania poziome doskonale wyznaczają drogi dla pojazdów, wózków widłowych i ciężkich sprzętów. Należy także wspomnieć o bardzo istotnych dla bezpieczeństwa ludzi oznakowaniach szlaków pieszych i dróg ewakuacyjnych.

Kto wykonuje oznakowania w obiektach przemysłowych?

Znakowaniem poziomym w zakładach przemysłowych zajmują się specjalistyczne firmy. Projektują one i nanoszą elementy oznakowania na każde możliwe podłoże, takie jak beton, posadzka żywiczna, kostka brukowa czy płytki ceramiczne. Dobrym przykładem aktywnie działającej na Śląsku firmy jest dostawca wyposażenia zakładów przemysłowych Mesitekos z Bielska-Białej. Najlepsze firmy wykonują oznakowania z wysokiej jakości trwałych i odpornych na ścieranie materiałów. Oznakowania występują w formie pasów, linii, strzałek, a także piktogramów i poziomych napisów informacyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter