Artykuł sponsorowany Osłony do prac pod napięciem

Osłony do prac pod napięciem

Prace pod napięciem muszą być wykonywane zgodnie z przepisami BHP, przez osoby wyszkolone oraz odpowiednio przygotowane. Miejsce wykonywania prac pod napięciem powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby uchronić przed porażeniem prądem lub łukiem elektrycznym. Stosuje się do tego między innymi osłony izolacyjne przewodów, a także folie, koszulki lub opończe izolacyjne.

 

Osłony do prac pod napięciem mogą przyjmować różne formy. Mogą być w kształcie rurek, płacht, folii, a także składać się z linek poliamidowych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Izolacja przewodów

Przewody elektryczne składają się z materiałów przewodzących. W większości przypadków muszą być izolowane, aby nie dopuścić do porażenia prądem. Osłona pełni również funkcję ochronną, zabezpieczającą przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnym działaniem wilgoci. Nie izoluje się jedynie linii napowietrznych – w tym przypadku rolę izolatora pełni powietrze.

W wyjątkowych przypadkach linie wysokiego napięcia muszą jednak zostać wyposażone w izolatory. Dzieje się tak na przykład podczas wykonywania prac pod napięciem, kiedy konieczne jest odsłonięcie części, na których nie będą wykonywane żadne prace. Osłony są również konieczne, kiedy nie ma możliwości zdemontowania przewodów, a w ich pobliżu przez dłuższy czas będą wykonywane na przykład roboty budowlane. Izolatory chronią pracujące w pobliżu osoby przed porażeniem prądem.

 

Rodzaje osłon izolacyjnych

Osłony izolacyjne do prac pod napięciem mogą przybierać różne formy, w zależności od specyfiki prac. Duży wybór osłon izolacyjnych do prac pod napięciem możemy znaleźć w sklepie internetowym firmy Hubix. Zazwyczaj są to osłony kabli, w formie rurek pokrywających całą powierzchnię przewodu. Montuje się je za pomocą specjalnego przyrządu do zakładania osłon, zakończonego dwoma ramionami w kształcie litery V. Osłony kabli mogą łączyć się z osłoną izolatora, który służy do izolowania przewodzących elementów linii napowietrznej wraz z izolatorem.

Przy izolowaniu przewodów przydają się również osłony przystosowane do końcówek kabli – zwłaszcza przy pracach wykonywanych przy urządzeniach rozdzielczych i liniach kablowych. Do izolowania miejsca pracy przy rozdzielniach używa się także płachetek elektroizolacyjnych. Mogą być wyposażone w rzepy, dzięki czemu można je łatwo założyć i zdjąć.

Osłony mogą również posiadać kształt przezroczystych koszulek, służących do izolowania przewodów gołych lub o uszkodzonej izolacji. Najczęściej służą do izolowania mostków w pracach pod napięciem, na liniach napowietrznych do 1 kilowolta. Do zabezpieczania miejsca pracy  stosuje się również folie izolacyjne. Mogą być one przydatne również do ochrony odsłoniętych części, na których nie będą wykonywane żadne prace.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas