
Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy a BHP. Kto odpowiada za wypadek w zakładzie pracy?
Biuro i firmaNajczęstszą przyczyna wypadków przy pracy jest nieprzestrzeganie przepisów BHP przez pracowników lub niewystarczająca ich znajomość. Sposobem na zapobieganie wypadkom jest profesjonalne szkolenie BHP dostosowane do rodzaju wykonywanych czynności na stanowisku pracy. Powodów wypadków może być wiele i zwykle są zależne od występujących na terenie zakładu zagrożeń i czynników niebezpiecznych.
Jakie wypadki zaliczane są do wypadków przy pracy?
Definicję wypadków przy pracy określa artykuł 3.1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 30 października 2002 roku. Zgodnie z obowiązującą terminologią wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przez przyczynę zewnętrzną powodujące śmierć lub uraz. Wart podkreślenia jest fakt, że za wypadek przy pracy uznawane są zdarzenia, które miały miejsce w czasie wykonywania obowiązków służbowych, a także podczas delegacji i podróży firmowych.
Przyczyny wypadków przy pracy
Do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy nalezą:
Brak profesjonalnych szkoleń BHP
Niewłaściwy stan techniczny maszyn i urządzeń
Niestosowanie środków ochrony indywidualnej
Zła organizacja pracy
Nieprawidłowe posługiwanie się maszynami i urządzeniami przez pracowników
Samowola pracownika
Niewłaściwy stan psychofizyczny pracownika
Dokonując analizy najczęstszych przyczyn wypadków na terenie zakładu, można wdrożyć działania, które zminimalizują istniejące ryzyko. Wiedza o występujących zagrożeniach pozwala zoptymalizować procesy pracy i znacząco ograniczyć częstotliwość wypadków. Specjalistą w dziedzinie oceny ryzyka zawodowego jest Dante BHP Daniel Sibera. Firma współpracuje z laboratorium higieny pracy prowadzącym badania nad czynnikami szkodliwymi.
Zasady postępowania przy wypadku podczas pracy
Wypadek powinien zostać zgłoszony przez poszkodowanego, a jeśli jego stan zdrowia na to nie pozwala to przez świadków zdarzenia. Każdy obsługiwany przez firmę BHP w Lublinie wypadek przy pracy podlega ściśle określonej procedurze. Obsługa powypadkowa obejmuje:
Udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy
Zabezpieczenie miejsca wypadku
Zawiadomienie o wypadku okręgowego inspektora pracy
Ustalanie przyczyn i okoliczności wypadku
Sporządzenie protokołu powypadkowego
Dostarczenie protokołu do inspektoratu pracy
Zarejestrowanie wypadku i sporządzenie statystycznej karty wypadku GUS
Wdrożenie środków profilaktycznych
Przy doborze środków prewencyjnych definiuje się sposób wyeliminowania zagrożenia u źródła oraz opracowuje się procedury postępowania i zmiany organizacyjne.