Artykuł sponsorowany Na czym polega doradztwo podatkowe?

Na czym polega doradztwo podatkowe?

Obowiązek opłacania składek podatkowych ciąży zarówno na osobach fizycznych, jak i przedsiębiorcach. Przepisy dotyczące prawa podatkowego zmieniają się każdego roku i trudno nadążyć za kolejnymi aktualizacjami. Z tego powodu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w tym zakresie, którzy uchronią firmy przed konsekwencjami nieznajomości prawa. Na czym polega doradztwo podatkowe? Kto może świadczyć tego rodzaju usługi?

Pomoc prawna w zakresie przepisów podatkowych dla każdego

Doradztwo podatkowe obejmuje udzielanie opinii i wyjaśnień dotyczących obowiązków celnych i podatkowych nałożonych na podatników, płatników i inkasentów. Biura rachunkowe pomagają swoim klientom w prowadzeniu ksiąg i ewidencji, a także sporządzają dla nich deklaracje podatkowe. W szczególnie ważnych sytuacjach eksperci mogą reprezentować swoich podopiecznych przed sądami i organami administracji publicznej w postępowaniach toczonych w sprawach podatkowych. Biuro księgowe, takie jak Biuro Rachunkowe Anna Syty, może też dokonać audytu funkcji podatkowej przedsiębiorstwa.

Z usług doradztwa podatkowego korzystają zazwyczaj przedsiębiorcy. Eksperci zajmują się sprawami finansowymi małych i dużych firm, prowadzą też księgi podatkowe. Pomagają w założeniu działalności gospodarczej i załatwiają dla klienta różne formalności związane z jej prowadzeniem. Obowiązek płacenia podatków ciąży jednak również na osobach fizycznych, dlatego one także są mile widziane w biurze rachunkowym. Księgowa może podpowiedzieć im, jak wypełnić deklarację podatkową i objaśnić zawiłe przepisy prawne.

Kto może zostać doradcą podatkowym?

Doradztwo podatkowe to profesja ciesząca się dużym zaufaniem społecznym. Do wykonywania tej czynności uprawnione są wyłącznie osoby wpisane na prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych listę. Taki wpis można uzyskać po spełnieniu ściśle określonych warunków. Kandydat na doradcę podatkowego musi mieć pełnię praw publicznych oraz zdolność do czynności prawnych. Niezbędnym warunkiem jest też posiadanie wyższego wykształcenia. Doradca musi udowodnić nieskazitelność swojego charakteru, dając własnym postępowaniem rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu.

Musi także odbyć półroczną praktykę zawodową i zdać egzamin na doradcę podatkowego lub być członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego, lub posiadać stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych bądź prawnych. Dzięki tak ściśle określonym warunkom wykonywania zawodu doradcy, klient ma pewność, że oddaje swoje sprawy finansowe w dobre ręce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas