Artykuł sponsorowany Na czym polega audyt efektywności energetycznej?

Na czym polega audyt efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej można zdefiniować jako swoisty raport, mówiący o zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa na energię oraz o możliwych działaniach, które po wdrożeniu skutkują jej oszczędzaniem. Audyt przeprowadzany jest tylko w dużych przedsiębiorstwach, gdzie zatrudnia się więcej niż 250 pracowników lub całkowity, roczny obrót przekracza 50 milionów Euro.

Czym dokładnie jest audyt efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej jest zebraniem informacji o aktualnym zużyciu energii w firmie. Pod uwagę brane są wszystkie budynki oraz inne obszary odpowiedzialne za zużycie energii, ale związane z przedsiębiorstwem. Aktualne dane sprawdza się w kontekście konkretnego przedziału czasowego, co pozwala na zaplanowanie oszczędności energii w dłuższym przedziale czasowym.

Przeprowadzaniem audytów zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak ET-EnergoAudyt, w których pracują uprawnieni do tego audytorzy. Opracowanie zawiera informacje dotyczące analiz zużycia energii, stanu obiektów w firmie oraz instalacji i urządzeń technicznych.

W skład dokumentacji audytowej wchodzą wykazy działań powziętych w celu poprawienia efektywności energetycznej w obiektach firmy, jak też pracujących tam urządzeń elektrycznych. Do tego dołączone są opinie o opłacalności tych przedsięwzięć i wnioski na temat możliwości planowania następnych oszczędności.

Trzeba zaznaczyć, że audyt efektywności energetycznej jest procesem trudnym, żmudnym i długotrwałym. Może trwać nawet kilka tygodni.

Jaki jest skutek przeprowadzenia audytu energetycznego?

Audyt efektywności energetycznej skutkuje uzyskaniem tzw. białego certyfikatu, który jest potwierdzeniem realizacji programu oszczędności energii. System ułatwia racjonalne oszczędzanie energii i jest mechanizmem służącym przedsiębiorstwom związanym ze sprzedażą takich mediów, jak gaz, prąd i ciepło. Poza tym podczas audytu odnajduje się i definiuje punkty, gdzie mają miejsce nieuzasadnione straty energii. Jednocześnie planuje się działania w celu zapobiegania takim zjawiskom w przyszłości.

Jakie sankcje grożą za nieprzestrzegania obowiązku audytu energetycznego?

Przedsiębiorcy, którzy nie dopilnują terminu audytu, mogą być ukarani grzywną pieniężną. Jej wysokość bywa ustalana w gabinecie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Na sumę wpływają różne czynniki, takie jak liczba naruszeń, możliwości finansowe firmy, a także cykliczność takich zaniedbań. W skrajnych przypadkach kara może wynieść nawet 5% przychodu przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas