Artykuł sponsorowany Merchandising produktów. Co to takiego?

Merchandising produktów. Co to takiego?

Prowadzenie własnej firmy sprzedażowej jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ wiąże się z wieloma trudnymi obowiązkami. Bardzo ważna jest oczywiście odpowiednia organizacja pracy, kontakty z innymi przedsiębiorcami, ale też osiąganie jak najwyższych wyników sprzedażowych. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z mnóstwem różnych strategii, które mają na celu przyciągnięcie do danego sklepu jak najwięcej klientów. Jedną z nich jest merchandising. Podpowiadamy, czym on jest i jak go stosować.

Co oznacza pojęcie merchandisingu produktów?

Najbardziej ogólna definicja merchandisingu podaje, że jest to szereg działań mających zwiększyć sprzedaż danego produktu. Ma to na celu oczywiście prześcignięcie konkurencji, a tym samym pozyskanie nowych klientów i znaczne zwiększenie zysków przedsiębiorstwa.

Jak tłumaczą eksperci z firmy Embi Marketing,,Jeśli chodzi o sklepy, merchandising polega przede wszystkim na wpłynięciu na klienta w taki sposób, aby kupił on więcej produktów. Będzie to odpowiedni wystrój sklepu, ekspozycja towarów, ale też szczególne podejście personelu do klienta’’.

Warto wspomnieć o tym, że merchandisingiem zajmują się specjalistyczne agencje. Pomagają one w organizacji i doborze odpowiednich strategii marketingowych. Wspomniana technika sprzedażowa bazuje na wszystkich zmysłach klientów, a więc przede wszystkim wzroku, słuchu czy nawet zapachu. Najnowsze badania pokazują, że jesteśmy najbardziej wyczuleni właśnie na bodźce wzrokowe, dlatego tak ważne w każdym sklepie są oryginale, ale czytelne loga, banery i ogólne rozmieszczenie towarów.

Jakie są przykłady merchandisingu w sklepach?

Praktycznie w każdym sklepie, niezależnie od jego wielkości, możemy zauważyć pewną sekwencję w rozmieszczeniu produktów na półkach i ich lokalizacji w całym obiekcie. Ważne jest to, aby klient w poszukiwaniu potrzebnych produktów przeszedł jak największą część sklepu, dlatego właśnie towary najbardziej podstawowe, takie jak chleb, znajdą się raczej na jego końcu. Ciekawą metodą merchandisingu produktów jest też ich zaplanowane ułożenie na półkach. Klienci w pierwszej kolejności sięgają po te towary, które znajdują się w zasięgu ich wzroku, dlatego osiągają one najwyższą sprzedaż. Dobrym pomysłem na oddziaływanie na klienta jest też rozpylenie w sklepie przyjemnego zapachu i włączenie relaksującej muzyki, co sprawi, że spędzi on tu znacznie więcej czasu. Niezwykle popularne są także specjalne etykiety i zawieszki informujące o promocji, ale też osobne stoiska i wyspy, na których można znaleźć konkretną kategorię produktów, na przykład wyroby cukiernicze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas