Artykuł sponsorowany Kto, kiedy i jak składa deklarację JPK?

Kto, kiedy i jak składa deklarację JPK?

Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK, był wprowadzany przez Ministerstwo Finansów stopniowo od 2016 r. dla dużych przedsiębiorstw, a od 2018 r. składają go także podmioty średnie, małe i mikro. Przesyłanie JPK do Ministerstwa ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego. Dowiedz się kto, kiedy i w jaki sposób jest zobowiązany do złożenia deklaracji JPK.

Czym jest deklaracja JPK?

Plik JPK to zbiór dokumenty sprzedażowych i zakupowych przedsiębiorstwa za dany okres. Dokument jest tworzony w formacie elektronicznym i odzwierciedla ewidencję księgową oraz podatkową. Jak wyjaśnia ekspert z ADF Lidmar, głównym zadaniem pliku JPK jest weryfikacja rzetelności rozliczeń podatkowych firmy. Podatnik może samodzielnie wysłać deklarację do Ministerstwa lub nawiązać współpracę z firmą księgową, która zrobi to za niego. Plik JPK zawiera:

  • dane dotyczące sprzedaży oraz powstania obowiązku podatkowego,
  • informacje o transakcjach wraz z danymi kontrahentów, produktów, usług oraz datami zakupu, sprzedaży i stawki podatku, a także o odwrotnym obciążeniu
  • dane dotyczące wszelkich transakcji wewnątrzwspólnotowych,
  • kody procedur oraz oznaczenia GTU usług i towarów.

Upraszczając, plik JPK zawiera wszelkie informacje dotyczące transakcji w przedsiębiorstwie, które mają znaczenie podatkowe.

Kto musi wysyłać plik JPK i w jakich terminach?

Warto wiedzieć, że bez względu na to, jak jest prowadzona księgowość w firmie i czy przedsiębiorstwo rozlicza się miesięcznie, czy kwartalnie, to plik JPK należy wysyłać co miesiąc. Taka zasada występuje w przypadku standardowego JPK_V7, który ma być dostarczony w formie elektronicznej do Ministerstwa, bez wezwania, do 25 dnia każdego miesiąca. Organy skarbowe mogą wezwać do okazania bardziej szczegółowych plików JPK i wtedy termin wynosi 3 dni robocze. Do przesyłania JPK są zobowiązane wszystkie podmioty, które są czynnymi podatnikami VAT.

Kary za niezłożenie deklaracji JPK

JPK to plik w formacie XML, jego wysyłka jest możliwa jedynie w elektroniczny sposób. Można go dostarczyć do Ministerstwa, używając:

  • danych autoryzujących,
  • podpisu kwalifikowanego,
  • profilu zaufanego,
  • systemów księgowych posiadających integrację z bramką Ministerstwa Finansów.

W przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia JPK_V7 organy skarbowe zgodne z kodeksem karnym skarbowym mogą nałożyć karę na podatnika w wysokości grzywny do 120 stawek dziennych. Zaniechanie wysyłki lub podanie nieprawidłowych informacji podatkowych, może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas