
Kto, kiedy i jak składa deklarację JPK?
Biuro i firmaJednolity Plik Kontrolny, czyli JPK, był wprowadzany przez Ministerstwo Finansów stopniowo od 2016 r. dla dużych przedsiębiorstw, a od 2018 r. składają go także podmioty średnie, małe i mikro. Przesyłanie JPK do Ministerstwa ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego. Dowiedz się kto, kiedy i w jaki sposób jest zobowiązany do złożenia deklaracji JPK.
Czym jest deklaracja JPK?
Plik JPK to zbiór dokumenty sprzedażowych i zakupowych przedsiębiorstwa za dany okres. Dokument jest tworzony w formacie elektronicznym i odzwierciedla ewidencję księgową oraz podatkową. Jak wyjaśnia ekspert z ADF Lidmar, głównym zadaniem pliku JPK jest weryfikacja rzetelności rozliczeń podatkowych firmy. Podatnik może samodzielnie wysłać deklarację do Ministerstwa lub nawiązać współpracę z firmą księgową, która zrobi to za niego. Plik JPK zawiera:
- dane dotyczące sprzedaży oraz powstania obowiązku podatkowego,
- informacje o transakcjach wraz z danymi kontrahentów, produktów, usług oraz datami zakupu, sprzedaży i stawki podatku, a także o odwrotnym obciążeniu
- dane dotyczące wszelkich transakcji wewnątrzwspólnotowych,
- kody procedur oraz oznaczenia GTU usług i towarów.
Upraszczając, plik JPK zawiera wszelkie informacje dotyczące transakcji w przedsiębiorstwie, które mają znaczenie podatkowe.
Kto musi wysyłać plik JPK i w jakich terminach?
Warto wiedzieć, że bez względu na to, jak jest prowadzona księgowość w firmie i czy przedsiębiorstwo rozlicza się miesięcznie, czy kwartalnie, to plik JPK należy wysyłać co miesiąc. Taka zasada występuje w przypadku standardowego JPK_V7, który ma być dostarczony w formie elektronicznej do Ministerstwa, bez wezwania, do 25 dnia każdego miesiąca. Organy skarbowe mogą wezwać do okazania bardziej szczegółowych plików JPK i wtedy termin wynosi 3 dni robocze. Do przesyłania JPK są zobowiązane wszystkie podmioty, które są czynnymi podatnikami VAT.
Kary za niezłożenie deklaracji JPK
JPK to plik w formacie XML, jego wysyłka jest możliwa jedynie w elektroniczny sposób. Można go dostarczyć do Ministerstwa, używając:
- danych autoryzujących,
- podpisu kwalifikowanego,
- profilu zaufanego,
- systemów księgowych posiadających integrację z bramką Ministerstwa Finansów.
W przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia JPK_V7 organy skarbowe zgodne z kodeksem karnym skarbowym mogą nałożyć karę na podatnika w wysokości grzywny do 120 stawek dziennych. Zaniechanie wysyłki lub podanie nieprawidłowych informacji podatkowych, może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.