Materiał Partnera Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

Z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Samozatrudnienie to dobry sposób na wyrwanie się z bezrobocia, przebranżowienie się lub przekształcenie swojej pasji w zawód. Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość skorzystania z uproszczonej księgowości. Tyle że jej forma nadal sprawia trudności wielu początkującym przedsiębiorcom. Jak rozliczać się bez obaw o wystąpienie niezgodności w papierach?

Jakie obowiązki księgowe ciążą na przedsiębiorcy prowadzącym firmę jednoosobową?

Obowiązki księgowe osoby na samozatrudnieniu w dużej mierze uzależnione są od formy opodatkowania, na którą przedsiębiorca zdecydował się podczas rejestracji firmy. Ryczałt ewidencjonowany obliguje podatnika do rejestracji przychodów firmy, a podatkowa księga przychodów i rozchodów – do księgowania sprzedaży i wydatków przedsiębiorstwa. Ponadto każdy, kto zdecydował się na prowadzenie księgowości uproszczonej, musi pamiętać też o tworzeniu:

  • rejestrów VAT, o ile jest czynnym podatnikiem VAT,
  • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (regulacja ta dotyczy zakupów powyżej 3500 zł),
  • ewidencji wyposażenia (mowa o elementach wyposażenia, których wartość przekracza 1500 zł),
  • ewidencji przebiegu pojazdu, gdy do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystywane jest auto prywatne.

Prowadzenie księgowości firmy wymaga terminowego wywiązywania się ze zobowiązań na rzecz skarbu państwa. Istotne jest też to, by przechowywać i archiwizować dokumentację księgową firmy w sposób, który regulują przepisy.

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy to dobry sposób na oszczędności?

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy. Najczęstszym powodem takiej decyzji jest chęć zaoszczędzenia. Niestety nie zawsze wychodzi to na dobre. Trudno bowiem oczekiwać np. od stolarza, by doskonale orientował się w prawie księgowym i podatkowym. Tym bardziej że ciągle ulega ono zmianom lub aktualizacji. Różnie można też interpretować przepisy, szczególnie gdy są one zapisane trudnym i niezrozumiałym dla każdego językiem.

Nierzadko prowadzi to do błędów w dokumentacji, które mogą przedsiębiorcę sporo kosztować. Urzędnicy nie stronią bowiem od nakładania wysokich kar finansowych, kiedy trafią na nieprawidłowości w papierach. Oczywiście istnieją programy księgowe, które ułatwiają prowadzenie dokumentacji przedsiębiorstwa. Problem w tym, że albo są one drogie, albo sprawiają liczne trudności przy konfiguracji. Co zatem powinni zrobić właściciele jednoosobowych firm, by w spokoju zająć się zarabianiem pieniędzy?

Współpraca z dobrym biurem rachunkowym

Za usługi księgowe nie trzeba płacić krocie. Jak przekonuje specjalista z biura rachunkowego VEGA – oferta niezależnych firm specjalizujących się w księgowości jest szeroka i bardzo elastyczna. Przedsiębiorca może wybrać tylko te usługi, którymi jest zainteresowany. Jakie są zalety współpracy z księgową? Przede wszystkim możemy korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertki, która doskonale orientuje się w swojej branży. Księgowa nie tylko dokona potrzebnych rozliczeń, ale też będzie reprezentować przedsiębiorcę w czasie kontroli skarbowej i służyć mu profesjonalnym doradztwem. Dzięki temu właściciel firmy może w pełni skupić się na realizacji celów biznesowych i nie musi martwić się „papierkową robotą”.

Opracowanie:

Biuro Rachunkowe VEGA Anna Dunajska

Toruń , Marii Skłodowskiej-Curie 73

Podziel się