Artykuł sponsorowany Kasa fiskalna - co to takiego?

Kasa fiskalna - co to takiego?

Decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy podjąć wiele ważnych decyzji. Część z nich dotyczy form opodatkowania, sposobu rozliczania i dokumentowania sprzedaży. Wielu przedsiębiorców powinno w swej działalności wykorzystywać kasy fiskalne, jednak większość z nich nie wie jak działa to urządzenie i jaki model byłby najlepszy w ich biznesie.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży urządzeń fiskalnych takie jak Merom bardzo często dzięki bogatemu doświadczeniu potrafią wdrożyć klienta w obsługę urządzenia i zapoznać go z funkcjonowaniem wybranego oprogramowania. Kasa fiskalna pomoże zaprowadzić porządek w dokumentach sprzedażowych i pozwoli na bieżąco kontrolować obroty sklepu. Jednak, co to takiego i jakiego rodzaju kasy fiskalne istnieją na rynku?

Kasa fiskalna, innego rodzaju komputer.

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które pozwala na wygodną i szybką rejestrację obrotu pochodzącego ze sprzedaży detalicznej. Dzięki użytkowaniu kasy dostajemy od razu informację i kwoty dotyczące podatku dochodowego i VAT. Przyjmuje się, że kasy dzielimy na tradycyjne kasy tzw. ECR- Electronic Cash Register, które mogą współpracować z naszym komputerem lub nieco bardziej skomplikowane systemy EPOS- Electronic Point of Sale. Te drugie wymagają już nieco bardziej rozbudowanego oprogramowania i urządzeń wspomagających. Poza tym możemy również wybrać drukarki fiskalne, terminale kasowe lub kasy komputerowe. Wszystko zależy, jaką firmę prowadzimy. Czym tak naprawdę różnią się od one siebie? Sposobem zapisu danych oraz systemem, na którym bazują.

Kasy samodzielne i kasy oparte na współpracy z komputerem

Kasy fiskalne, które działają samodzielnie to urządzenia, które program pracy i aplikację posiadają wewnątrz samej kasy. Zawierają pełną bazę towarową, która obejmuje listę numerów (kodów), nazw towarów z przyporządkowanymi do nich stawkami podatku, cenami, a czasami i kodami kreskowymi. Trzeba ją samodzielnie zaprogramować, do czego można wykorzystać komputer, ale w późniejszej pracy nie wymaga ona podłączenia do tego typu urządzenia. Użytkownik takiej kasy wprowadza kod towaru z klawiatury lub skanuje kod kreskowy i kończy transakcję poprzez naciśnięcie jednego przycisku (np. suma). Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają w sprzedaży zbyt wielu produktów. Maksymalna liczba towarów, jakie można do niej wprowadzić nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Są to małe urządzenia, których nie rozbudujemy po zakupie. Kasy fiskalne, których system bazuje na komputerze wyglądają zupełnie inaczej. Zazwyczaj nie mają one klawiatury numerycznej. Jedyne, co należy wprowadzić do jej pamięci to stawki podatku VAT, produkty zapamiętuje w trakcie ich sprzedaży. Urządzenia te są już nieco bardziej rozbudowane, wyposażone są w: monitor dla kasjera, wyświetlacz dla klienta, klawiaturę jak w przypadku tradycyjnego komputera, czytnik kodów kreskowych i kart kredytowych. Zalecane są do dużych sklepów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas