Artykuł sponsorowany Jakie standardy muszą spełniać szafy teleinformatyczne?

Jakie standardy muszą spełniać szafy teleinformatyczne?

Szafy teleinformatyczne to konstrukcje wykorzystywane głównie w serwerowniach bądź centrach gromadzenia danych. Odpowiednio dopasowane, umożliwiają zorganizowanie przestrzeni kablowej. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości stal ocynkowaną lub aluminium. Najczęściej są podzielone na różne obszary, tak by mogły pomieścić przewody o różnych właściwościach fizycznych. Jakie standardy muszą spełniać?

Szafy teleinformatyczne – jakie standardy muszą spełniać?

Na początku warto wyjaśnić, że szafy teleinformatyczne nie są tym samym co szafy serwerowe. Szafy teleinformatyczne, zwane także szafami RACK, muszą spełniać szereg standardów w różnych obszarach. Zostały one określone w normie EIA-310-D. Producenci muszą zadbać o ich odpowiednią szerokość, wysokość i głębokość. Standardowa szerokość wynosi 19", tj. 482,6 mm i dotyczy osi otworów montażowych 9x9 mm lub osi kanałów montażowych (szafy oferowane przez firmę PIOMAR). 

Jeśli chodzi o wysokość montażową szaf teleinformatycznych, to jest ona określana za pomocą jednostek długości U (44,45 mm) – wyjaśnia ekspert z firmy PIOMAR. Standardowa wysokość szaf wynosi od 12U do 47U. Ostatnim parametrem określającym gabaryty szafy teleinformatycznej jest jej głębokość. Obecnie stosuje się szafy o głębokościach 600, 800 i 900 mm.

Warto zaznaczyć, że wskazane wartości montażowe dotyczą wartości wewnętrznych, a wymiary zewnętrzne nie są z nimi równoznaczne.

Jakie jeszcze wymagania muszą spełnić szafy RACK?

Szafy teleinformatyczne muszą być także właściwie zabezpieczone, tak by do ich zawartości nie dostały się osoby trzecie. Najczęściej są one wykonywane z wysokiej jakości blachy stalowej. Producenci oferują je w wersji czarnej bądź jasnoszarej. Poza elementami zabezpieczającymi muszą mieć sprawny system wentylacyjny. Utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu jest możliwe dzięki panelom wentylacyjnym i systemowi chłodzenia. Ważne są także cokoły, które poprawiają przepływ powietrza i umożliwiają optymalne prowadzenie kabli w pionie oraz poziomie. Ważnym elementem konstrukcji są także drzwi. W większości zastosowań drzwi przednie szafy składają się z metalowej ramy i szkła hartowanego. Z tyłu szafy stosujemy zazwyczaj drzwi metalowe. W zależności od potrzeb mogą być stosowane także drzwi metalowe perforowane.

Wnętrze szafy może zostać indywidualnie dostosowane do potrzeb użytkownika. W zależności od wymagań, do najpopularniejszych akcesoriów należą: półki, szuflady, organizatory kabli, uchwyty na światłowody, listwy zasilające.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas