Artykuł sponsorowany Jakie obowiązki w zakresie pierwszej pomocy ma przedsiębiorstwo?

Jakie obowiązki w zakresie pierwszej pomocy ma przedsiębiorstwo?

Zasady udzielania pierwszej pomocy stają się wiedzą powszechną - zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Pierwsze czynności przedmedyczne, które wykonuje się na miejscu zdarzenia przez przyjazdem lekarzy, są możliwe do wykonania niemal przez wszystkich i co roku ratują życie wielu poszkodowanym. Ta wiedza jest ważna również w zakładzie pracy.

Przepisy prawne dotyczące pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc to wśród młodych ludzi wiedza niemal tak powszechna, jak tabliczka mnożenia. Znajomość jej zasad w teorii oraz wielokrotnie powtarzane na różnych etapach edukacji ćwiczenia praktyczne pozwalają zachować zimną krew w sytuacjach prawdziwego zagrożenia życia. Niestety, wciąż jest wiele osób, które nie znają podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy - niezależnie, czy chodzi o opatrywanie ran, czy prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


Są miejsca, w których taka wiedza jest obowiązkowa dla wszystkich pracowników - takie jak na przykład placówki edukacyjne. Są też takie, w których pracodawcy spełniają swój ustawowy obowiązek przeszkalając zaledwie jedną osobę na każdej zmianie, która potrafi prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to duży błąd. Warto zainwestować w przeszkolenie wszystkich pracowników, zatrudniając profesjonalną firmę taką jak Medi-Poż Szkolenia BHP i PPOŻ. Przekażą oni wiedzę niezbędną do ratowania zdrowia, a nawet życia innych osób - w tym dorosłych i dzieci - zarówno w zakładzie pracy, jak i w życiu prywatnym. Im więcej osób z naszego otoczenia potrafi to zrobić w sposób prawidłowy, tym bezpieczniej możemy czuć się także i my.

Szkolenia z pierwszej pomocy

Szkolenie z pierwszej pomocy dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich dotyczy ogólnych zasad postępowania, pomocy w urazach, krwotokach, poparzeniach, zadławieniach, a w końcu także reanimacji. Bez wiedzy teoretycznej nie będziemy wiedzieli, jak postępować w przypadku uszkodzenia skóry substancją chemiczną, a jak wysoką temperaturą, jak zaopatrywać otwartą ranę i jak zatamować w niej krwotok, a jak postępować z taką z wbitym przedmiotem itp. Nie wolno tych informacji bagatelizować, ponieważ przygotowują one do prawidłowego zachowania się w różnorodnych warunkach.

Część praktyczna jest oczywiście kluczowa - to ona sprawia, że mózg w sytuacji realnego zagrożenia odnosi wrażenie, że już "przerabiał" daną sytuację, co redukuje stres. Dzięki nim wiemy, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację, jakie tempo przybrać czy jak mocno uciskać klatkę piersiową u dzieci i dorosłych.

Bezpieczeństwo pracowników

Pamiętajmy, że na nauce pierwszej pomocy nie powinniśmy oszczędzać. Niezależnie, czy w fabryce związanej z przemysłem ciężkim, czy w biurze lub hotelu - wszędzie mogą zdarzyć się groźne dla życia i zdrowia wypadki. Pamiętajmy też o dobrze wyposażonej apteczce, która leży w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich pracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas