Artykuł sponsorowany Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnego biznesu jest nierozłącznie związane z koniecznością rozliczania się z urzędem skarbowym. Dotyczy to również jednoosobowych działalności gospodarczych. W tym przypadku mamy do wyboru 4 formy opodatkowania. Decyzję musimy podjąć jeszcze przed założeniem działalności. Zastanówmy się zatem, która z dostępnych opcji będzie dla nas najbardziej korzystna. 

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. W tym przypadku właścicielem jest osoba fizyczna, która zazwyczaj nie zatrudnia pracowników. Za wszelkie zobowiązania firmy przedsiębiorca odpowiada własnym majątkiem, co oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem. Samo założenie działalności nie wymaga jednak ponoszenia wysokich kosztów – rejestracja w CEIDG jest darmowa, a przy tym nie ma wymogu tworzenia kapitału przedsiębiorstwa. Do zalet zaliczamy również niższy koszt obsługi księgowej. Istotny plus stanowi także możliwość optymalizacji podatkowej, czyli wyboru najbardziej korzystnej formy opodatkowania. 

Jaką formę opodatkowania warto wybrać?

Przed założeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej musimy przeanalizować wszelkie wady i zalety danych form opodatkowania. Wprawdzie podatnik może dokonać zmiany, jeśli zrobi to w odpowiednim terminie, jednak warto na samym początku postawić na najbardziej opłacalne rozwiązanie. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą zdecydować się na wybór: 

  • Skali podatkowej, czyli podstawowej formy opodatkowania. Podatnik nie musi zgłaszać takiej decyzji do urzędu skarbowego – dochód zostanie opodatkowany automatycznie. Przedsiębiorca będzie płacił podatek dochodowy według stawki 17% lub 32% w przypadku nadwyżki ponad kwotę 85 528 zł;
  • Podatku liniowego – w tej sytuacji podatnik płaci podatek według stałej stawki 19%, niezależnie od tego, jaki dochód osiągnie;
  • Karty podatkowej – w tym przypadku podatnik płaci stałą kwotę podatku ustaloną przez naczelnika urzędu skarbowego. Jej wartość nie zależy więc od wysokości dochodu, lecz od rodzaju i wielkości firmy;
  • Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to forma opodatkowania przeznaczona głównie dla małych podmiotów gospodarczych. Stawka podatku zależy od rodzaju działalności – może wynosić od 2% do 17%. 

Podczas wyboru formy opodatkowania należy zatem wziąć pod uwagę cały szereg indywidualnych czynników, takich jak wysokość wydatków i dochodów czy też rodzaj prowadzonej działalności. Nie każdy przedsiębiorca musi jednak mieć specjalistyczną wiedzę z zakresu księgowości, zatem dobrym pomysłem będzie nawiązanie współpracy ze specjalistą. Eksperci z biura rachunkowego, takiego jak firma Akro z Warszawy, nie tylko pomogą nam w optymalizacji podatkowej, ale także mogą zająć się kompleksową obsługą księgową przedsiębiorstwa. Korzystając z outsourcingu księgowego, nie musimy martwić się o kosztowne błędy w rozliczeniach. Jesteśmy natomiast w stanie całkowicie skupić się na rozwijaniu własnego biznesu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas