Artykuł sponsorowany Jak złożyć deklarację Intrastat?

Jak złożyć deklarację Intrastat?

System Intrastat został wdrożony w Polsce w 2004 roku – od momentu włączenia naszego kraju do Unii Europejskiej, na której terenie działał już od 1993 roku.  Mimo wielu lat funkcjonowania, wielu przedsiębiorców chcących eksportować lub importować towary w obrębie UE nadal nie wie, w jaki sposób powinno się wypełniać i składać deklaracje. O czym należy wiedzieć i czy warto skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy?

Czym jest Intrastat?

Jest to dobrze skonstruowany i rozwinięty system statystyki handlu towarami, pomiędzy wszystkimi członkowskimi krajami Unii Europejskiej. Dołączenie nowego państwa do UE wiąże się z jego akceptacją. Dzięki niemu informacje przedsiębiorców o przewozie lub wywozie towarów w obrębie Wspólnoty Europejskiej mogą być swobodnie przekazywane i archiwizowane. W naszym kraju są stosowane dwa progi wartości towarów, które zobowiązują do złożenia deklaracji Intrastat. Przekroczenie podstawowego zobowiązuje do przekazania podstawowych danych o obrotach. Natomiast próg szczegółowy, jak sama nazwa wskazuje, nakazuje do  przekazywania szczegółowych informacji na temat realizowanych obrotów towarowych z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Progi obowiązujące w 2019 roku to:

  1. Próg podstawowy – 4.000.000 PLN dla przywozu i 2.000.000 PLN dla wywozu.
  2. Próg szczegółowy – 65.000.000 PLN dla przywozu i 108.000.000 PLN dla wywozu.


Jak składać deklarację?

Deklaracja Intrastat zawiera dane bardzo podobne do tych, które można znaleźć w deklaracji celnej: kod taryfy celnej CN, kraj pochodzenia towaru, masa netto towaru, deklarowana wartość towaru oraz ilość towaru w odpowiedniej dla niego jednostce. Dokument ten należy składać w każdym miesiącu i musi odbywać się to osobno dla eksportu i importu. Obowiązek ten jest nałożony na każdego przedsiębiorcę, który przekroczy podstawowy lub szczegółowy próg.

Pomoc w składaniu deklaracji Intrastat oferuje między innymi firma AWM Business Promotion, która stworzyła markę Intrastat24. Największe zalety korzystania z tego typu doradztwa to przede wszystkim:

  • kompleksowe przygotowywanie zgłoszeń deklaracji;
  • rejestracja deklaracji w Izbie Celnej;
  • przygotowanie zgłoszeń zaległych deklaracji;
  • pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów;
  • fachowe porady doświadczonych ekspertów;
  • pomoc przy otrzymaniu wezwań upominawczych.

Jest to przede wszystkim ogromne ułatwienie i odciążenie przedsiębiorcy, gdyż wszelkimi formalnościami zajmują się specjaliści w jego imieniu. Jedynym obowiązkiem właściciela firmy jest dostarczenie niezbędnych do tego dokumentów.

Opracowanie:

AWM Business Promotion. Instrat24

Warszawa , Erazma Ciołka 17 lok. 410

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter