Artykuł sponsorowany Jak zadbać o ergonomię w biurze?

Jak zadbać o ergonomię w biurze?

Ergonomia pracy w biurze to zbiór zasad, których zastosowanie ma na celu zwiększenie komfortu pracownika, poprawę jego wygody oraz bezpieczeństwa podczas wykonywania wszystkich prac. Zasady ergonomii pracy umożliwiają również zwiększenie wydajności pracowników, więc tak naprawdę ich zastosowanie przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale również pracodawcy. Dlaczego stosowanie się do zasad ergonomii pracy jest tak ważne? Jakie są ogólne zasady ergonomii pracy? Jakie powinno być ergonomiczne stanowisko pracy? – na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule.

Co oznacza termin „ergonomia pracy”?

O czym nie każdy wie, termin „ergonomia”, który później przeobraził się w „ergonomia pracy”, został stworzony jeszcze w XIX wieku przez polskiego przyrodnika Wojciecha Jastrzębowskiego. Pod tym terminem rozumiał on dziedzinę nauki, która miała zajmować się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. W ramach pracy nad ergonomią Jastrzębowski próbował również określić czynniki, które pozwalałyby człowiekowi wykonywać swoje obowiązki i osiągać wysoką efektywność pracy przy jak najmniejszych kosztach biologicznych.

Dokładnie takie same są cele współczesnej ergonomii pracy w biurze.  Tworzenie nie za bardzo wymagających stanowisk pracy, które nie wymagają od pracowników robienia zbyt dużej ilości nadgodzin, w celu poradzenia sobie ze wszystkimi swoimi obowiązkami, właściwe przystosowanie miejsc pracy oraz zapewnienie dogodnych warunków pracy to podstawowe zasady ergonomii, które przynoszą wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i samym pracodawcom.

Jakie są podstawowe elementy zasad ergonomii pracy?

Pisząc o ergonomii pracy konieczne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na trzy najważniejsze elementy zasad ergonomii. Są nimi:

  • Właściwe dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika,
  • Właściwe dostosowania tempa i rodzaju wykonywanej pracy do możliwości pracownika,
  • Zapewnienie pracownikowi możliwości korzystania z przerw w trakcie pracy

Na wszystkie wskazane wyżej zasady ergonomii pracy wpływ ma przede wszystkim pracodawca. Zachowanie wszystkich określonych zasad jest szczególnie istotne w planowaniu pracy biura. Na pewno pracodawca musi zadbać o to, żeby każdy pracownik miał około 13 m2 przestrzeni. W pomieszczeniach, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki powinien być stały dostęp do światła słonecznego i powinna być zapewniona optymalna temperatura oraz wilgotność powietrza. Wykonując siedzącą pracę biurową pracownik powinien mieć także zapewnione odpowiednio dostosowane pod względem wysokości i wielkości miejsca na blacie biurko oraz wysokie krzesło. Oba te elementy powinny mieć możliwość regulowania. Bardzo ważne są także inne udostępnione mu akcesoria biurowe, które także powinny zwiększać jego wygodę oraz dbać o to, żeby w trakcie wykonywania pracy zminimalizować ryzyko powstawania charakterystycznych dla pracy biurowej schorzeń i bólów kręgosłupa czy nadgarstków. W tym celu warto jest zapewnić pracownikowi  dostęp do zwiększającego wygodę podnóżka biurowego, oraz wyposażyć go w podkładki pod nadgarstek.

Bardzo ważne jest także dostosowanie stanowiska pracy do możliwości pracownika. Nie może być tak, że ten, żeby móc sprostać wszystkim powierzonym mu zadaniom, musi codziennie spędzać w pracy np. po 10 godzin lub zabierać część swojej pracy do domu. Wykonywanie przez dłuższy czas zbyt wielu lub zbyt skomplikowanych czynności na pewno nie będzie miało dobrego wpływu na jego wydajność. Tak samo ważne jest zapewnienie pracownikowi możliwości robienia sobie przerw w trakcie pracy, np. po to, aby napić się kawy lub po prostu odetchnąć przed olejnymi wyzwaniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter