Artykuł sponsorowany Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania dla Twojej firmy? - Kancelaria Biegłego Rewidenta Anna Obara

Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania dla Twojej firmy? - Kancelaria Biegłego Rewidenta Anna Obara

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania to jeden z kluczowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Decyzja ta wpływa na wysokość obciążeń podatkowych, a tym samym na rentowność firmy. Pomoc w tej kwestii oferuje Kancelaria Biegłego Rewidenta Anna Obara. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące dostępnych form opodatkowania w Polsce oraz ich wpływ na prowadzenie biznesu.

Rozważanie różnych opcji opodatkowania

Przed wyborem konkretnej formy opodatkowania, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim, należy określić, jaki rodzaj działalności gospodarczej planujemy prowadzić oraz jakie są nasze oczekiwania finansowe. Ponadto, warto zwrócić uwagę na specyfikę branży oraz przewidywane koszty funkcjonowania firmy. Biorąc pod uwagę te czynniki, można dokonać właściwego wyboru formy opodatkowania. W przypadku problemów z wyborem odpowiedniej formy pomoc oferuje Kancelaria Biegłego Rewidenta Anna Obara.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

PIT jest formą opodatkowania przeznaczoną dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W przypadku tej formy opodatkowania, przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych, co oznacza, że podatek obliczany jest od różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodu. Stawka podatku dochodowego wynosi 17% lub 32% w zależności od osiągniętego dochodu.

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

CIT jest formą opodatkowania przeznaczoną dla spółek kapitałowych, takich jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna. W przypadku CIT, podatek obliczany jest od dochodu spółki, a jego stawka wynosi 19%. Warto zwrócić uwagę, że w Polsce obowiązuje także tzw. mały CIT, który pozwala na korzystanie ze stawki 9% dla firm o przychodach nieprzekraczających 2 mln euro.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania przeznaczona dla małych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają określonego limitu. W przypadku tej formy opodatkowania, przedsiębiorca nie musi rozliczać kosztów uzyskania przychodu, a podatek obliczany jest od przychodu. Stawka ryczałtu wynosi od 2% do 20% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Kiedy warto zmienić formę opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania może być korzystna w sytuacji, gdy obecna forma nie gwarantuje optymalnego poziomu obciążeń podatkowych. Przedsiębiorcy powinni monitorować swoją sytuację finansową oraz śledzić zmiany w przepisach podatkowych, aby móc szybko zareagować na ewentualne niekorzystne zmiany. Warto również skonsultować się z doradcą podatkowym, który pomoże ocenić, czy zmiana formy opodatkowania przyniesie korzyści finansowe.

Opracowanie:

Kancelaria Biegłego Rewidenta Anna Obara Sp. z o.o.

Warszawa , Bukowińska 22 lok. 53

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas