Artykuł sponsorowany Jak uzyskać numer EORI?

Jak uzyskać numer EORI?

Prowadzisz firmę, która poszerza swoją działalność o eksport towarów? A może przywozisz surowce i produkty z krajów zagranicznych? W obu sytuacjach będziesz musiał postarać się o uzyskanie numeru EORI. Nie jest to prosta procedura, jednak z pomocą fachowców nie powinna stwarzać problemów! Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy złożyć wniosek o nadanie numeru EORI oraz czym on tak właściwie jest!

Czym jest numer EORI?

System EORI został utworzony w celu umożliwiania rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych, które należą do Unii Europejskiej, a dokonują transakcji z krajami spoza tego obszaru. Posiadanie numeru EORI to jedno z wymagań, dzięki któremu przedsiębiorca może przeprowadzać transakcje celne.

W celu jego uzyskania składa się wniosek do Centralnej Rejestracji Celnej. Można to zrobić osobiście lub drogą elektroniczną. Cała procedura nie jest prosta, a dodatkowo zajmuje sporo czasu. Chcąc go zaoszczędzić i mieć pewność pozytywnego rozpatrzenia złożonego podania, skorzystaj z usług fachowców, na przykład Agencji Celnej Żakiewicz. Wystarczy, że wydasz odpowiednie upoważnienie do reprezentacji Twojej firmy, a resztą zajmą się agenci! Oczywiście każdy krok i planowane działania będą z Tobą konsultowane!

Kto musi zdobyć numer EORI?

Jak już mogłeś się dowiedzieć, posiadanie numeru EORI jest niezbędne, kiedy chcesz dokonywać transakcji eksportu i importu z krajami nienależącymi do Unii Europejskiej. Do jego uzyskania zobligowane są także przedsiębiorstwa planujące sprzedaż swoich wytworzonych produktów na rynku zagranicznym.

Pamiętaj, że zdobycie indywidualnego numeru rejestracji w systemie EORI musi się odbyć jeszcze przed wykonaniem pierwszej operacji! Co więcej, ta procedura trwa co najmniej kilka dni, dlatego też warto zaplanować złożenie wniosku o EORI odpowiednio wcześniej.

Taki wniosek mogą złożyć:

  • osoby indywidualne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • spółki kapitałowe,
  • spółki osobowe,
  • podmioty gospodarcze planujące poszerzyć swoją działalność o import lub eksport towarów.

Otrzymany numer jest przypisany do danego przedsiębiorcy już na stałe. Co więcej, musi być unikalny. Oznacza to, że żaden inny podmiot nie otrzyma identycznego oznakowania, gdyż mogłoby to wprowadzić zamieszanie i błędy w ogólnym systemie rejestracji operacji celnych i naliczania podatku akcyzowego! Najczęściej składa się z liter PL, numeru NIP oraz pięciu zer na końcu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas