Artykuł sponsorowany Jak przełożyć nagranie na tekst?

Jak przełożyć nagranie na tekst?

Przełożenie nagrania na tekst jest nie tylko ułatwieniem, ale w wielu sytuacjach wymaganym zabiegiem np. w przypadku rozpraw sądowych. Bez względu na to, z jakiego powodu potrzebna jest transkrypcja – nie da się ukryć, że jest to trudne i czasochłonne zadanie. W jaki sposób przekładać nagrania na tekst, aby treść była pozbawiona błędów i zgodna z oryginałem?

Samodzielne przepisywanie nagrań

Samodzielne wykonywanie transkrypcji jest trudne i dopuszcza się je jedynie w przypadku mało ważnych dokumentów np. nagrań z wykładów lub szkoleń. Nie każdy jest w stanie prawidłowo przenieść nagranie na papier – wymaga to nie tylko wprawy, ale przede wszystkim znajomości zasad języka polskiego. Każdy, kto miał okazję samodzielnie przepisywać nagrania, wie, jak niezwykle czasochłonny jest to proces. Być może w ten sposób zaoszczędzić nieco pieniędzy, lecz z pewnością stracisz masę czasu, który można wykorzystać w lepszy sposób. Czy wobec tego lepiej poszukać szybszej i łatwiejszej alternatywy?

Automatyczna transkrypcja – czy warto?

Zanim przejdziemy do profesjonalnej transkrypcji, warto wspomnieć co nieco o tym, co mają do zaoferowania miłośnicy technologii. W Internecie można znaleźć wiele programów, które oferują automatyczną transkrypcję nagrań. Jak można się domyślić, nie jest to niezawodne. Największą zaletą jest prędkość, z jaką nagranie może zostać zapisane w formie tekstu. Programy komputerowe nie zawsze są w stanie wyłapać we właściwy sposób wszystkie słowa. Szczególnie wtedy, gdy zapis nie jest perfekcyjny. Programy do automatycznej transkrypcji – podobnie jak samodzielne przepisywanie – są zarezerwowane dla mało ważnych dokumentów, które nie muszą cechować się wysoką poprawnością np. studenckich notatek.

Kiedy korzystać z usług profesjonalistów?

W przypadku ważniejszych dokumentów jedyne słuszne wyjście to skorzystanie z usług specjalistów. Profesjonalną transkrypcję – w języku polskim oraz angielskim – oferuje między innymi przedsiębiorstwo Transkrypcje Joanna Łęgowik-Śliwka, którego siedziba mieści się w Masłomiący. Fachowej transkrypcji podlegają na przykład wcześniej już wspomniane transkrypcje rozpraw sądowych.  Do specjalistów zajmujących się transkrypcją trafiają różnego rodzaju nagrania:

  • notatek głosowych,
  • szkoleń,
  • konferencji,
  • posiedzeń,
  • wykładów,
  • rodzaju prac i dokumentów,
  • książek,
  • wywiadów.

Oczywiście to tylko kilka z najpopularniejszych przykładów. Transkrypcji może zostać poddane każde nagranie, od prywatnych rozmów telefonicznych po dokumenty sądowe. Co więcej, ceny profesjonalnych transkrypcji nie są wysokie i zwykle zaczynają się już od 3 PLN za minutę nagrania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas