Artykuł sponsorowany Jak opracować dobrą strategię digitalizacji przedsiębiorstwa i zbudować przewagę konkurencyjną?

Jak opracować dobrą strategię digitalizacji przedsiębiorstwa i zbudować przewagę konkurencyjną?

W obecnych czasach wykorzystujemy zaawansowaną technologię na ogromną wprost skalę. Nie istnienie już praktycznie żadna dziedzina życia, której nie wspomagałyby  komputery, internet oraz inne nowoczesne urządzenia i systemy. Jednym z największych benefitów takiego stanu rzecz jest z pewnością ogromna oszczędność czasu, która w innym przypadku nie byłaby po prostu możliwa. To właśnie w postępującej digitalizacji biznes upatruje swoją szansę – o czym postaramy się napisać więcej w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak wiadomo, znajomość realiów rynkowych może przybliżyć nas do osiągnięcia sukcesu. Jednak te zmieniają się dziś w zawrotnym tempie – takim, które jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. By nadążyć za pędzącym światem – i oczywiście konkurencją – musimy wspomagać się jak najdalej idącą automatyzacją, korzystając często z unikatowych, skrojonych na naszą miarę rozwiązań.

Digitalizacja jako narzędzie realizacji celów

Jeśli firmę czeka tak zwana digitalizacja, wiedzmy, że należy podjeść do niej w jak najbardziej świadomy i rozsądny sposób. Tylko takie postawienie sprawy spowoduje, że wszystko przebiegnie gładko, a my zbudujemy w ten sposób istotną przewagę, zdobywając nowych klientów – chociażby z grup docelowych, o których nigdy wcześniej mogliśmy nie pomyśleć. Mówiąc ogólnie, wszystko to pozwoli nam na lepszą realizację celów, jakie stawiamy sobie jako organizacja – może to być poszerzenie oferty, zwiększenie wolumenu produkcji, czy też przygotowanie jakiegoś innowacyjnego produktu. Pamiętajmy jednak, że owy proces przejścia do cyfrowego świata powinien odbywać się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, mających za sobą już podobne operacje. Przykładem wysoko profesjonalnej firmy, posiadającej długoletnie doświadczenie w tym właśnie zakresie jest przedsiębiorstwo Novacura, słynące z rozwiązań idealnie dopasowanych do klienta.

Czym dokładnie jest digitalizacja?

Termin "digitalizacja" oznacza nic innego jak proces konwersji danych – czy też mówiąc inaczej zasobów – analogowych na informacje w pełni cyfrowe. Choć brzmi to całkiem niepozornie wiedzmy, że ma to jednak niemały wpływ na całą działalność organizacji. Niesie ze sobą bowiem całkiem potężne usprawnienia dostrzegalne w każdej z komórek firmy. Weźmy pod uwagę na przykład korzyści, jakie może to przynieść działowi HR – od teraz pracownicy będą mogli składać wnioski urlopowe za pomocą aplikacji mobilnej, natomiast grube teczki z aktami całkowicie przeniosą się do firmowej chmury.

Dlaczego odpowiednia strategia jest aż tak ważna?

Skoro już od dłuższego czasu świat fizyczny i cyfrowy wzajemnie się przenikają, digitalizację można zwyczajnie uznać za swoisty efekt technologicznej ewolucji. Jak już wspominaliśmy wyżej, sama ta transformacja nie może zostać przeprowadzona bez większych przygotowań. Choć jest to proces nieunikniony, który prędzej czy później czeka każde przedsiębiorstwo, trzeba wcześniej poświęcić pewną ilość godzin na opracowanie optymalnej strategii wdrożenia.

Nowe spojrzenie na biznes

U podłoża wszystkich zmian powinien leżeć nowy sposób myślenia – jakże inny do tego, z jakim mieliśmy do czynienia do tej pory. Stawiając sprawę ten sposób, będziemy w stanie wykorzystać technologię na naszą korzyść, co pomoże nam stać się prawdziwie innowacyjnym przedsiębiorstwem, wyróżniającym się na tle bezpośrednich rywali.

Przejście na procesy wspomagane cyfrowo powinno stać się źródłem dalszych udoskonaleń. W końcu posiadając odpowiednie narzędzia, nasi współpracownicy będą mieć łatwiejszą możliwość raportowania błędów oraz proponowania wartościowych rozwiązań przeróżnych problemów.

Wartość informacji

W obszarze nowych technologii to informacja nadal jest najważniejszym dobrem – traktuje się ją jako jedno z aktywów firmy. Idąc dalej można powiedzieć, że dane pozyskiwane od klientów zajmują wyjątkowo zaszczytne miejsce. Zbierając je i odpowiednio analizując będziemy mogli jeszcze lepiej dopasować swoje produkty i usługi do rynkowego popytu. Niezwykłą rolę mogą w tym pełnić media społecznościowe – narzędzia, które już dziś w dużym stopniu kształtują rzeczywistość.

Firma to przede wszystkim ludzie

Każda firma to przede wszystkim ludzie – bez nich nic nie byłoby możliwe, technologia jest  zaś tylko pewnym uzupełnieniem. Projektanci procesu zmian powinni być w pełni świadomi znaczenia jednostki, przypisując określonymi pracownikom odpowiednie role. Być może w czasie zmian niezbędne okaże się także pozyskanie pewnej liczby nowych osób, wykazujących się umiejętnościami potrzebnymi do działania w tym zupełnie innym modelu.

Kluczowe cechy wydajnego cyfrowego systemu

Niezależnie jednak od wszystkiego, każdy system, by być uznany za wysoce wydajny musi posiadać kilka kluczowych cech. Opracowując strategię digitalizacji, zadbajmy o to, by wszystko działało w oparciu o poniższe wytyczne.

Istotne będzie tu między innymi bezpieczeństwo – dane przechowywane w chmurze, na serwerze zarządzanym przez kompetentną firmę, widoczne jedynie dla upoważnionych osób, mogą być tu modelowym przykładem dobrej praktyki. W czasach, kiedy dokumenty były trzymane w wielkich archiwach, dostęp do nich mieli tylko ludzie przebywający fizycznie w danym pomieszczeniu. Teraz nic już nas nie ogranicza – można przeglądać zestawienia i raporty na własnym smartfonie, będąc wiele kilometrów od siedziby. Prowadzi nas to do kolejnej – i ostatniej już – porządnej cechy, a mianowicie do szybkości przekazywania informacji. Dzięki rozwojowi technologii mobilnych przestały ograniczać nas także konkretne godziny. Dzisiaj mamy wgląd do korporacyjnych materiałów, kiedy tylko ich potrzebujemy, a pokazują się one na naszych urządzeniach dosłownie w mgnieniu oka. Podobnie sprawa ma się z rzeczami udostępnianymi przez nas samych – reszta zespołu może zobaczyć to, co chcemy im przekazać niemal od razu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas