Artykuł sponsorowany Jak dobrze oświetlić domowe biuro?

Jak dobrze oświetlić domowe biuro?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu – częściowo lub w pełnym wymiarze godzinowym. To rozwiązanie niezmiernie wygodne i w wielu przypadkach przynoszące sporo korzyści, jeśli zadba się o zorganizowanie odpowiedniego stanowiska pracy. Oprócz podstawowego wyposażenia w miejscu home office trzeba również zapewnić dobre warunki oświetleniowe.

Jakie lampy powinny trafić do domowego biura? Ile punktów świetlnych zamontować i jak je rozmieścić, by uzyskać najlepszy efekt? O tym przeczytacie poniżej.

Dlaczego oświetlenie stanowiska pracy jest tak ważne?

W każdym domowym wnętrzu należy zadbać o montaż odpowiednich produktów oświetleniowych, tworzących funkcjonalny i spójny wizualnie system – odpowiadający wszystkim potrzebom użytkowników. Domowe biuro nie jest w tym temacie wyjątkiem – bez względu na to, czy przeznaczymy do pracy oddzielny pokój, czy wykorzystamy część salonu. Dobre lampy muszą się znaleźć w tej przestrzeni.

Dlaczego to tak istotne? Zadbanie o właściwe oświetlenie stanowiska pracy pozwala w pełni skupić się na realizowanych zadaniach i poprawić koncentrację. To także szansa na mniejsze zmęczenie wzroku i lepszą wydajność działania. Nieodpowiednie światło potrafi natomiast prowadzić do przedwczesnego przemęczenia, bólu oczu i głowy, spadku produktywności, pogorszonego samopoczucia, a w efekcie długofalowej ekspozycji na takie warunki – również do problemów ze zdrowiem.

Ogólne oświetlenie wnętrza – podstawowe lampy w gabinecie

Podstawą każdego systemu oświetleniowego jest oczywiście światło dzienne. W miarę możliwości warto zadbać o to, by było ono dostępne również w miejscu do pracy. Najlepiej ustawić biurko przy oknie, przodem do niego. Dzięki temu w ciągu dnia będziemy mogli używać najbezpieczniejszego dla wzroku światła słonecznego – to korzyść dla wygody pracy, a także solidna oszczędność dla budżetu.

Oprócz tego należy wprowadzić do wnętrza lampy. Budowę systemu oświetleniowego zaczyna się od oświetlenia ogólnego. Może to być jedna centralna oprawa lub kilka mniejszych rozmieszczonych na suficie. To dzięki tym źródłom światła można swobodnie przemieszczać się w przestrzeni i wykonywać proste czynności. Ważne, by równomiernie doświetlały wnętrze. Pamiętajmy też, by zadbać o to, by lampa nie powodowała odbłysków światła na stanowisku pracy, na przykład na ekranie komputera – może to niekorzystnie wpływać na wygodę pracy.

Lampa zadaniowa na stanowisku do pracy – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli zamierzamy realizować w danym wnętrzu precyzyjne zadania, koniecznie trzeba zamontować odpowiednie światło zadaniowe bezpośrednio na stanowisku do pracy. Zazwyczaj jest to lampa stołowa na biurko lub stół wyposażona w żarówkę o większym natężeniu. Spory wybór takich produktów można znaleźć choćby na stronie AZzardo.

Jak dobrać oprawę? Warto stawiać na stabilne i trwałe modele stołowe z regulacją wysokości i kąta padania światła. Co niezmiernie ważne musi ona równomiernie doświetlać cały blat do pracy, bez odbłysków czy zacienionych fragmentów. To gwarancja bezpieczeństwa podczas nawet długofalowej realizacji obowiązków.

Jak dobrać odpowiednie źródła światła?

Dobre oprawy oświetleniowe to jedno. Drugą kwestią są właściwe źródła światła. Obecnie najchętniej sięga się po energooszczędne rozwiązania LED (wymienne lub zintegrowane). Zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki, zapewniając przy tym wysoki komfort świetlny. Można bez większego trudu dobrać produkty o konkretnych parametrach, bądź postawić na warianty z regulacją natężenia czy barwy światła.

A jakie warunki zapewnić na miejscu pracy? Natężenie światła w przypadku oświetlenia ogólnego powinno wynosić ok. 100 lx. Przy oświetleniu zadaniowym na biurko potrzeba już jednak mocniejszych źródeł światła – nie mniej niż 500 lx (zależne od rodzaju wykonywanych czynności.

Kolejnym parametrem jest temperatura barwowa. Aby jak najlepiej skoncentrować się na realizacji zadań, przydaje się światło o chłodniejszych tonach (zimno białe) – poprawia wydajność i skupienie na realizowanej czynności. Jeśli zadanie w jakimś stopniu wymaga precyzji w odwzorowywaniu kolorów, dodatkowo trzeba zainwestować w produkty o wysokim współczynniku oddawania barw.

Idealne warunki do pracy w domu a oświetlenie – podsumowanie

Dobre oświetlenie na stanowisku do pracy to kwestia komfortu i bezpieczeństwa użytkownika. Warto zatem zadbać o dobór właściwych opraw i źródeł światła również w warunkach domowego biura. Zapewniamy, że przełoży się to na wiele wymiernych korzyści.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas