Materiał Partnera Do czego służą poszczególne rodzaje nożyczek w salonach fryzjerskich?

Do czego służą poszczególne rodzaje nożyczek w salonach fryzjerskich?

Każdy, kto regularnie odwiedza fryzjera, widział jak wielkim arsenałem nietypowych nożyczek oraz ostrzy dysponują profesjonalne salony. Znajdziemy tam zarówno modele standardowe, jak i specjalistyczne, służące do wykonywania skomplikowanych cięć i zabiegów regeneracyjnych. Czy wiesz, do czego są wykorzystywane poszczególne typy nożyczek fryzjerskich?

Najpopularniejsze modele ostrzy fryzjerskich

Nożyczki i ostrza fryzjerskie przechodziły liczne modyfikacje na przestrzeni lat, aby coraz lepiej pełnić powierzone im funkcje. We współczesnych salonach fryzjerskich możemy znaleźć narzędzia takie jak:

  • Nożyczki standardowe – wyglądają podobnie jak te, które każdy z nas ma w swoim domu. Przy ich pomocy wykonuje się większość typów strzyżenia: podcinanie, cieniowanie, palcowanie, stopniowanie, konturowanie, ząbkowanie, a także wyrównywanie.
  • Degażówki – nożyczki jedno- lub dwustronnie ząbkowane. Podobnie jak poprzedni typ, są obowiązkowym wyposażeniem. Służą do zmniejszania objętości poszczególnych pasm oraz wyrównywania cięcia po nożyczkach standardowych, którymi nie można uzyskać naturalnego efektu.
  • Nożyczki z wygiętymi ostrzami – dzięki nim można optycznie zwiększyć objętość włosów. Używa się ich przy pomocy techniki „strzyżenia ślizgiem”.
  • Gorące nożyczki – przy ich pomocy stapia się warstwę rogową, zabezpieczając włosy przed rozdwajaniem się.
  • Brzytwa – wypierana przez maszynki elektroniczne, ale nadal stosowana przez tradycjonalnych fryzjerów i Barberów.
  • Nóż chiński – mniejszy od brzytwy, służy głównie do cieniowania włosów i nadawania im objętości.

Dlaczego nie należy obcinać włosów zwykłymi nożyczkami do papieru?

Wiele osób decyduje się na samodzielne przycinanie włosów w domu, jednak może mieć to na nie bardzo zły wpływ. Zwykłe nożyczki są zbyt tępe, aby odpowiednio ścinać włosy – najczęściej po prostu je zgniatają i miażdżą, przez co już kilka dni po cięciu, końce znów zaczynają się rozwarstwiać. Nawet jeśli planujesz strzyc się w domu, warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który odpowiednio zadba o Twoje włosy. Firma Mfryz zajmuje się kompleksowym wyposażeniem salonów fryzjerskich, dlatego wszystkie narzędzia, urządzenia oraz kosmetyki są najwyższej jakości i dostosowane do właściwej pielęgnacji włosów.

Pamiętaj, że samo podcinanie końcówek nie wystarcza i po każdym tego typu zabiegu ważne jest odpowiednie ich zabezpieczanie naturalnymi olejkami, które zwiększają sprężystość i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem środowiska i warunków atmosferycznych (wiatr, promieniowanie UV itd.).

Podziel się