Artykuł sponsorowany Dlaczego szkolenia BHP są takie ważne?

Dlaczego szkolenia BHP są takie ważne?

Szkolenia BHP to nie tylko widzimisię urzędników. Mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracowników, dlatego każdy pracodawca jest zobowiązany do ich organizacji. Dlaczego tak ważne jest regularne organizowanie szkoleń w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy? Czy są one wystarczającym przygotowaniem do pracy i co zrobić, jeżeli pracownicy notorycznie nie przestrzegają zasad?

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Na każdym stanowisku mogą obowiązywać nieco inne zasady, dlatego szkolenia BHP są zawsze organizowane indywidualnie dla każdego działu. Nie da się ukryć, że od momentu wprowadzenia obowiązkowego organizowania szkoleń, ilość wypadków przy pracy jest mniejsza. Dla niektórych treści szkolenia mogą wydawać się banalne, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na każdym kroku. Nawet pracownik biurowy jest każdego dnia narażony na liczne wypadki. Szkolenie BHP to podstawa bezpieczeństwa w firmie i każdy pracownik powinien przez nie przejść.

Czy szkolenie wystarczy?

Dobrze poprowadzone szkolenie BHP to wystarczająca wiedza, która pozwala pracownikowi na przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Niestety, nie zawsze szkolenie BHP jest prowadzone we właściwy sposób. Zdarza się, że osoby organizujące szkolenie nie są odpowiednio przygotowane do nauczania pracowników poszczególnych działów i korzystają wyłącznie z przygotowanych odgórnie materiałów, a nie własnej wiedzy. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym szkoleniu, który będzie gwarancją bezpieczeństwa – zawsze stawiaj na specjalistów. Jedną z polecanych firm szkoleniowych jest przedsiębiorstwo MDP-BHP, które oferuje szkolenia online, możliwe do przeprowadzenia zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa.

Co zrobić, jeśli pracownicy nie przestrzegają zasad?

Pracodawcy obawiają się, że za nieprzestrzeganie zasad przez pracowników, to oni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Jednakże jeśli zorganizowali szkolenie dla każdego z pracowników, a Ci podpisali obowiązujący regulamin – pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za złamanie przez nich zasad. Pamiętaj, że jako pracodawca musisz zapewnić nie tylko zaplecze merytoryczne w postaci szkolenia BHP, ale również profesjonalną odzież i akcesoria ochronne, dostosowane indywidualnie do każdego stanowiska. Pracownik, który nie zgadza się na przestrzeganie zasad BHP, nie może zostać dopuszczony do pracy. Problem pojawia się wtedy, kiedy pracodawca zwleka z organizacją szkolenia i w momencie wypadku, poprzednie szkolenie straciło ważność. Dlatego tak istotne jest, aby szkolenia odbywały się regularnie – według narzuconych odgórnie terminów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas