Materiał Partnera Czym różni się sitodruk bezpośredni od transferowego?

Czym różni się sitodruk bezpośredni od transferowego?

Jeśli myślisz o atrakcyjnej formie reklamy, a zarazem nie przekraczającej możliwości finansowych Twej kieszeni, warto pomyśleć o odzieży reklamowej. Koszulki z nadrukiem są bardzo praktyczne, czytelne i estetyczne. Jedną z najbardziej popularnych technik nadruku na odzieży jest sitodruk. Na czym on polega dokładnie? Jakie formy sitodruku wyróżniamy i jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Sitodruk bezpośredni

Sitodruk to najstarsza metoda nanoszenia nadruków na bawełnie, elastanie, skórze czy pliestrze. Polega na użyciu matrycy w postaci aluminiowych sit, na których napięta jest siatka odpowiedniej ilości włókien w stosunku do rozmiaru nadruku. Na sito nakładana jest światłoczuła emulsja, a na nią specjalna klisza z nadrukiem, którego życzy sobie klient. Następnie cała matryca poza miejscem nadruku zostaje naświetlona, a grafika jest wypłukana przez ciśnienie. Wspomniane siatki sitodrukowe mogą być wykonane z bardzo różnorodnych materiałów. Włókna, które składają się na siatkę powinny być odporne na rozciąganie, ścieranie czy środki chemiczne. Aby jakość nadruku na koszulkach była wysoka, liczy się każdy szczegół: grubość siatki, średnica włókien, rodzaj użytej ramy (aluminium, metal, drewno). Farbami sitodrukowymi są farby plastizolowe oraz farby wodne. Technika pozwala na wykonanie nadruków wielokolorowych oraz z przejściem tonalnymi. Sitodruk Firmy Apb Piotr Borowik (ul. Rolna 43AC, 40-555 Katowice) daje gwarancję wysokiej odporności i jakości – nadruki są odporne na działanie promieni słonecznych, nie rozciągają się, nie kruszy i nie ścierają. Są używane na bluzach, koszulkach, T-shirtach, kurtkach, czapkach i torbach bawełnianych.

Sitodruk pośredni (transferowy)

Sitodruk transferowy wykonywany jest z kolei na folii lub papierze silikonowym, na co nakładany jest klej. To podstawowa różnica pomiędzy sitodrukiem bezpośrednim, a pośrednim. Następnie czekamy aż nadruk się wysuszy. Ostatnim etapem jest wgrzanie nadruku na materiał (bawełna, poliester, kodura, filc, wiskoza i inne). Należy pamiętać o tym, że sitodruk transferowy jest uzupełnieniem dla sitodruku bezpośredniego. Potocznie sitodruk transferowy zwany jest prasowanką, naprasowanką lub wgrzewką. W obu rodzajach sitodruku możliwe są nadruki wielokolorowe i przejścia tonalne. Druk transferowy jest stosowany do produkcji metek, jako nadruk na plecakach czy czapeczkach reklamowych itp. Transfer plastizolowy pozwala na drukowanie skomplikowanych wzorów z bardzo drobnymi szczegółami – nawet na porowatej tkaninie. Dzięki tej technice możemy więc pokryć miejsca trudno dostępne jak rękawki, nadruki wewnętrzne i przy szwach. Koszulki reklamowe, koszulki z logiem firmy czy wszelkie inne nadruki są bardzo trwałe i uniwersalne oraz gładkie w dotyku. Sitodruk jest metodą prostą, niedrogą, wytrzymałą, uniwersalną (można stosować na różnych materiałach i kształtach).  kich jak: rękawki, nadruki wewnętrzne i przy szwach. Nadruk wykonany techniką transferu jest idealnie gładki w dotyku i miękki

Opracowanie:

APB Piotr Borowik

Katowice , Rolna 43AC

Podziel się