Artykuł sponsorowany Czym jest i jakie ma zastosowanie cieplarka laboratoryjna?

Czym jest i jakie ma zastosowanie cieplarka laboratoryjna?

Przeprowadzanie badań laboratoryjnych byłoby niemożliwe bez specjalistycznych urządzeń, które muszą mieć wysoką jakość po to, aby wyniki dokonywanych analiz okazywały się jak najbardziej miarodajne. Jednym z podstawowych sprzętów, który jest wykorzystywany w takich miejscach jest tzw. cieplarka laboratoryjna. Czym się charakteryzuje, jakie są główne rodzaje takiego narzędzia i jakie ma ono zastosowanie?

Czym jest cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna, zwana także inkubatorem, to urządzenie, które służy do przechowywania próbek w warunkach temperatury do 100oC, przy czym wysoce wyspecjalizowane i droższe urządzenia mogą zagwarantować temperaturę nawet 110oC. Aby osiągnąć takie środowisko, wykorzystuje się najczęściej m.in. podwójne drzwi ze szkła, dodatkowo umożliwiające podgląd na procesy zachodzące wewnątrz. Za samo utrzymanie temperatury w cieplarce laboratoryjnej odpowiada wysokiej jakości termostat, konieczne są także sprawne przyrządy do pomiaru temperatur, aby wartości nie odbiegały od założonych norm.

Jakie są rodzaje cieplarek laboratoryjnych dostępnych na rynku?

Firmy oferujące sprzęt laboratoryjny proponują dwa rodzaje cieplarek. Pierwsze z nich działają na zasadzie naturalnego obiegu powietrza, jednak sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy próbki mają być przechowywane przez stosunkowo długi czas. Wówczas rzadko otwierane drzwi nie zaburzają działania powietrza, a tym samym warunków panujących wewnątrz. Drugi typ cieplarek laboratoryjnych stanowią urządzenia działające dzięki wymuszonemu obiegowi strugi powietrza. Dzięki temu temperatura w inkubatorze jest stała, co ma znaczenie jeśli przechowuje się dużą liczbę próbek.

Jakie są główne funkcje cieplarek laboratoryjnych?

Jak wspomnieliśmy, celem zastosowania cieplarki laboratoryjnej jest zagwarantowanie próbkom stałej temperatury, zazwyczaj wyższej niż temperatura otoczenia, przy czym najbardziej zaawansowany sprzęt laboratoryjny jest w stanie zagwarantować wartości bardzo wysokie, co jest przydatne szczególnie przy wykonywaniu zaawansowanych badań.

Zakup sprzętu laboratoryjnego to zadanie wymagające precyzyjnego nakreślenia potrzeb danego laboratorium badawczego i oszacowanie budżetu na ten cel. Sprzedażą takich urządzeń zajmują się wyspecjalizowane podmioty takie jak firma Elkar działająca od roku 1994, co sprawia, że dzięki doświadczeniu gwarantuje klientom dobór precyzyjnych i wysokiej jakości urządzeń, w tym cieplarek laboratoryjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas