Artykuł sponsorowany Czym charakteryzuje się księgowość na zasadach ogólnych?

Czym charakteryzuje się księgowość na zasadach ogólnych?

Księgowość pełna zwana jest także ewidencją podatkową na zasadach ogólnych. Znacznie różni się ona od księgowości uproszczonej, dla której zarezerwowany jest ryczałt ewidencjonowany, karty podatkowe oraz oczywiście księgi przychodów i rozchodów. Przy księgach pełnych wykorzystuje się inne narzędzia: księgi rachunkowe oraz sprawozdania finansowe roczne. Czym charakteryzuje się taki sposób ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie?

Obowiązek prowadzenia księgowości pełnej

Ustawa o rachunkowości wskazuje podmioty, które obligatoryjnie są zobowiązane do prowadzenia księgowości pełnej. Zaliczyć można do nich:

  • spółki handlowe (osobowe i kapitałowe),
  • niektóre spółki cywilne,
  • osoby fizyczne,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych,
  • a także spółki partnerskie.

Ważne przy tym jest to, że zobowiązane są one do ewidencjonowania podatków na zasadach ogólnych w przypadku, kiedy ich przychody netto (sprzedaż towarów, produktów i inne operacje finansowe) za poprzeczni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość dwóch milionów euro w przeliczeniu na złotówki.

Obowiązek prowadzenia księgowości pełnej dotyczy również jednostek organizacyjnych działających na podstawie prawa bankowego, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Elementy składające się na księgowość pełną

Księgi rachunkowe są znacznie bardziej złożone niż księgi przychodów i rozchodów. Składają się z kilku ważnych elementów. Księgi rachunkowe zawierają dziennik, w którym ujmuje się wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce w danym okresie sprawozdawczym. Każda operacja jest przy tym księgowana chronologicznie. Dokonywane jest to także na podstawie konta księgi głównej. Ono zawiera dane o zdarzeniach gospodarczych w ujęciu systematycznym. Konta księgi głównej dotyczą zatem:

  • aktywów  i pasywów,
  • rozrachunków i roszczeń,
  • produktów i rozliczeń,
  • materiałów i towarów,
  • kapitałów własnych,
  • czy też środków pieniężnych.

Oprócz tego ważne są również konta ksiąg pomocniczych. Te prowadzi się przede wszystkim dla rozrachunków z dostawcami i odbiorcami, a także z pracownikami. Zawierają również one ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Kolejnymi składnikami ksiąg głównych, są:

  • zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych,
  • oraz wykaz składników aktywów i pasywów.

Prowadzenie księgowości pełnej

Księgowość pełna wymaga od działów księgowych bardzo wysokich kompetencji finansowych i rachunkowych, a także administracyjno-prawnych. Wiele firm w związku z optymalizacją kosztów prowadzenia spraw księgowych i kadrowo-płacowych woli podejmować stałą kooperację z biurami rachunkowymi. Dzięki temu nie muszą one zakładać własnych działów księgowych, a przy tym mogą liczyć na optymalizacje podatkowe, doradztwo inwestycyjne oraz pomoc przy tworzeniu ważnych sprawozdań finansowych rocznych. Warto zatem podejmować współpracę z takimi biurami jak TWÓJKSIĘGOWY. PRO z siedzibą w Gnieźnie.

Zalety księgowości pełnej

Księgowość pełna pomimo złożoności w zakładaniu oraz prowadzeniu ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala kontrolować każdy ruch gospodarczy firmy. Jest to świetne narzędzie do analiz kondycji ekonomicznej pomiotu. Wiele przedsiębiorstw dzięki temu tworzy spójne strategie produktowe, portfelowe oraz rozwojowe, wdrażając także ważną rachunkowość zarządczą. Ta służy do szeroko pojętego zarządzania wewnętrznego firmą. Księgowość pełna i rachunkowość zarządcza zapewniają cztery ważne funkcje: planistyczną, kontrolną, organizacyjną oraz komunikacyjną.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas