Artykuł sponsorowany Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość w małej firmie? Biuro rachunkowe Rach King

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość w małej firmie? Biuro rachunkowe Rach King

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza na pierwszych etapach rozwoju swojej firmy, zastanawia się, czy warto samodzielnie prowadzić księgowość. Koszty związane z bieżącą działalnością są ogromne. Nic zatem dziwnego, że każdy właściciel szuka oszczędności, gdzie tylko może. Czy jednak rozliczanie firmy na własną rękę to opłacalne rozwiązanie? Przekonajcie się sami, czytając dalszą część artykułu.

Formy rozliczenia podatkowego firmy

Już podczas rejestracji swojej firmy, każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję odnośnie do preferowanej formy zeznania podatkowego. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż w dużej mierze przekładać się ona będzie na wysokość płaconych podatków, a także na sposób rozliczania firmy. Młodzi przedsiębiorcy mogą wybrać następujące opcje:

  • rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej;

  • stały podatek liniowy;

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;

  • kartę podatkową.

Każda wyżej przedstawiona metoda opodatkowania przychodów narzuca przedsiębiorstwu obowiązek prowadzenia innej księgowości i rozliczania na innych drukach PIT. 

Kiedy zdecydowanie warto prowadzić samodzielne rozliczenia podatkowe?

Dużo zależy od Waszych chęci i zaangażowania. Przy ryczałcie sytuacja jest zdecydowanie najprostsza, gdyż wystarczy prowadzić ewidencję przychodów i na tej podstawie określana jest wysokość podatków. Nie zajmuje to tak wiele czasu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza w małej firmie. Do tego zadania w zupełności wystarczy dobry program komputerowy do fakturowania

Jeśli chodzi rozliczenie firmy przy pomocy karty podatkowej również można podjąć się tego zadania na własną rękę. Podatnik musi odprowadzić w tej sytuacji stałą wartość podatku dochodowego, bez konieczności przeprowadzania żadnych wyliczeń.  Szybko i sprawnie można załatwić to nawet przez Internet. 

Bardziej złożone jest natomiast kolejne rozwiązanie. Przy skali podatkowej i podatku liniowym konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości lub Księgi Przychodów i Rozchodów. Tutaj przydatna będzie umiejętność klasyfikacji poszczególnych pozycji oraz wyliczania wysokości podatku. Jest to już bardziej złożone zadanie i, jak wspomina specjalista z Biura Rachunkowego Rach King, wielu przedsiębiorców woli powierzyć to zadanie w zaufane ręce księgowej. 

Biuro rachunkowe Rach King oferuje kompleksową obsługę księgowo-płacową, w tym prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, ksiąg handlowych, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz ewidencję i rozliczanie podatku VAT. Firma zajmuje się również sporządzaniem sprawozdań finansowych, rozliczeń podatkowych oraz deklaracji podatkowych ZUS i innych instytucji. Szeroki zakres usług i doświadczenie w branży pozwalają Rach King wspierać przedsiębiorców na każdym etapie prowadzenia biznesu.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji?

Zanim podejmiecie decyzję, czy chcecie samodzielnie prowadzić księgowość Waszej firmy, warto również wziąć pod uwagę plany na przyszłość oraz zasoby wolnego czasu. Jeśli przewidujecie szybki wzrost liczby zatrudnianych osób, czy rozbudowywanie zakresu działalności, lepiej od razu zacząć poszukiwania zaufanej księgowej, która od podstaw pozna firmę i będzie mogło pomóc już we wczesnych etapach rozwoju. Pamiętajcie także, że nawet te proste formy rozliczenia podatkowego wymagają czasu, zatem jeśli macie na to przestrzeń, będzie to spora oszczędność. Natomiast nie warto brać na siebie zbyt wiele, gdyż zazwyczaj niesie to ze sobą wyłącznie dodatkowe komplikacje.

Opracowanie:

Rach King Biuro rachunkowe Kinga Sieradzka

Świdnica , Kanonierska 23 lok. 10

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas