Artykuł sponsorowany Co powinniśmy wiedzieć na temat prowadzenia rejestru VAT?

Co powinniśmy wiedzieć na temat prowadzenia rejestru VAT?

Funkcjonowanie wielu podmiotów gospodarczych znajdujących się w naszym kraju dotyczy handlu oraz usług. Wiąże się to z pewnego rodzaju obowiązkami dotyczącymi szeroko pojętej rachunkowości oraz księgowości. Jednym z zagadnień, o jakich możemy mówić w kontekście właśnie tego typu firm, jest kompleksowe prowadzenie rejestru VAT. Dowiedzmy się więcej na ten bardzo ważny dla przedsiębiorców temat w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Charakterystyka rejestru VAT

Rejestr bądź też ewidencja VAT to określenie odnoszące się do podmiotów gospodarczych, które są zobowiązane do opłacania podatku od towarów i usług, czyli popularnego VAT-u. Pod owym pojęciem znajdują się wszelkie operacje zakupowe oraz sprzedażowe wymagające zgodnie z prawem zapisywania. W przypadku rejestru sprzedażowego pozwala nam to jako właścicielom firmy na bardzo dokładne wyliczenie kwoty należnego podatku, natomiast jeśli chodzi o rejestr zakupowy, to jest to część pozwalająca określić dokładną wartość podatku naliczonego, który możemy odliczyć w danym okresie rozliczeniowym z Urzędem Skarbowym.

Jakiego typu dane koniecznie muszą znaleźć się w rejestrze VAT

Prowadzenie rejestru VAT wymaga od nas zawarcia w nim wielu istotnych informacji, które możemy uzyskać między innymi dzięki pozyskanym przez nas fakturom VAT oraz raportom okresowym, które są otrzymywane z kas fiskalnych, dokumentów celnych, a także paragonów. Prawidłowo prowadzony rejestr VAT, czyli czynność, którą warto powierzyć specjalistom z biura rachunkowego Maja należącego do Agnieszki Pęciak, powinien zawierać przede wszystkim informacje określające wysokość należnego podatku czy też informacje dotyczące podstaw oraz przedmiotu opodatkowania. Warto dodać, iż ewidencji podlegają także wszelkiego rodzaju informacje pozwalające na potwierdzenie danej transakcji, a także takie, które zawierają kwoty pozwalające na obniżenie lub też uniemożliwienie obniżki podatku.

Czego nie musimy ewidencjonować w kontekście rejestru VAT?

Wyżej wymienione przez nas informacje są obowiązkowe, jeżeli chodzi o rejestr sprzedaży- zakupu VAT, jednak warto również w tym kontekście dowiedzieć się, jakich aspektów nie musimy w nim zapisywać. Są to przede wszystkim informacje, które nie mają praktycznie żadnego wpływu na określenie wysokości opodatkowania, a także późniejszego jego opłacenia. Informacje niepodlegające ewidencji VAT to przede wszystkim te, które dotyczą czynności, przy których nie przysługuje nam prawo do odliczenia podatku oraz te, o których możemy mówić w kontekście czynności nieopodatkowanych lub zwolnionych z opodatkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas