Artykuł sponsorowany Biuro XXI wieku. Najnowsze trendy w organizacji przestrzeni pracy

Biuro XXI wieku. Najnowsze trendy w organizacji przestrzeni pracy

Dynamiczny rozwój wielu branż i technologii, zmiany na rynku pracy oraz aktualna sytuacja gospodarcza związana m.in. z pandemią i wynikające z tego obostrzenia – wszystko to prowadzi do rewolucji w myśleniu o organizacji przestrzeni pracy. Nowoczesne biuro musi być ergonomiczne i elastyczne, dostosowane do zmieniających się potrzeb pracowników. W niniejszym artykule prezentujemy najnowsze inspiracje z zakresu aranżacji przestrzeni biurowej.

Biuro modne, czyli ergonomiczne

Na aktualne trendy w organizacji biur istotny wpływ wywiera zmieniający się styl pracy, co wynika z wielu czynników. Z jednej strony jest to chęć optymalizacji kosztów i poszukiwanie oszczędności przy jednoczesnym dążeniu do zwiększenia efektywności działań pracowników, z drugiej strony ma to związek ze zmianą myślenia o sposobie wykonywania pracy. Nie bez znaczenia jest także ewoluujący charakter wielu zawodów, zwłaszcza w przypadku tzw. freelancerów.

Jednym z rezultatów transformacji modelu pracy jest pojawienie się tzw. coworkingu. Zjawisko to na nowo definiuje znaczenie biur, które dzisiaj przestały być tylko miejscem, a stały się narzędziem pracy, platformą do wymiany informacji i doświadczeń, a także – usługą. Przestrzenie coworkingowe, czyli współdzielone, umożliwiają wynajęcie pojedynczego stanowiska pracy, zwykle na krótki okres. Korzystając z takiej oferty, pracownicy mają do dyspozycji nie tylko biurko, ale też kompleksowo wyposażoną infrastrukturę biurową i ciekawie zaaranżowaną przestrzeń, która sprzyja komunikacji i pobudza kreatywność. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają młodzi przedsiębiorcy i freelancerzy.

Kolejnym interesującym trendem w aranżacji nowoczesnych biur jest tzw. activity based working, gdzie priorytetem jest umożliwienie pracy w różnych strefach, w zależności od aktualnie wykonywanych zadań. Ta tendencja to niejako próba odpowiedzi na pytanie o to, co robimy w biurach. Przede wszystkim pracujemy, ale i tu sposobów oraz stylów wykonywania obowiązków może być wiele – czasem pracujemy w ciszy i skupieniu, indywidualnie, niekiedy zespołowo. Trend „activity based working” skupia się zresztą nie tylko na tym, jak pracujemy, ale też na innych aktywnościach biurowych. W pracy przecież zdobywamy również wiedzę, nawiązujemy kontakty, czasem też odpoczywamy czy spożywamy posiłki. Ergonomiczne biuro powinno pozwalać na zaspokojenie wszystkich tych potrzeb.

Organizacja przestrzeni pracy w myśl zasad activity based working przewiduje zatem stworzenie różnych stref aktywności. Niezmiennie modne i potrzebne są przestrzenie typu open space, gdzie wieloosobowe stanowiska pracy pozwalają na komunikację między pracownikami i wspierają ich kreatywność. Taką strefę stworzymy przy pomocy stelaży benchowych z regulacją wysokości oraz stelaży meblowych z poziomowaniem, które pozwolą na łączenie biurek. Systemy tego typu, które znajdziemy w ofercie firmy Miladesign, wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności i  udogodnienia, np.  kanały kablowe, przegrody czy możliwość podnoszenia i przesuwania blatu. Oprócz przestrzeni open space w biurze urządzonym w myśl zasad activity based working powinny znaleźć się również mniejsze, wydzielone strefy, np. gabinety do pracy indywidualnej, salki konferencyjne do spotkań czy miejsca do rozmów telefonicznych i wideokonferencji. Oprócz tego istotne znaczenie w tym modelu ma stworzenie stref relaksu, gdzie pracownicy mogą odpocząć, zjeść posiłek czy porozmawiać ze współpracownikami. Rzutuje to na wyposażenie biur, które dzisiaj powinno składać się nie tylko z krzeseł i biurek, ale mile widziane są również wygodne pufy, fotele oraz stoliki kawowe.

Nowe wyzwania w aranżacji biur

Zmiany w aranżacji biur wynikają nie tylko z aktualnych trendów dotyczących różnych modelów pracy, ale mają też związek z pandemią, która zmieniła obraz gospodarki i rynku pracy. W rezultacie coraz więcej osób pracuje w systemie hybrydowym, czyli na przemian zdalnie oraz w biurze. Trend ten zaowocował upowszechnieniem się modelu zarządzania typu hot desk, w którym biurko nie jest przypisane do pracownika. Pozwala to na optymalizację przestrzeni i kosztów oraz doskonale sprawdza się w systemie zmianowym. Poza tym zmienia się również specyfika umów najmu, które coraz częściej są krótkoterminowe. Wszystko to sprawia, że współczesne biuro musi nadążać za dynamicznie zmieniającą się sytuacją i odpowiadać na indywidualne potrzeby użytkowników. Przestrzeń do pracy powinna być zatem elastyczna, łatwa w reorganizacji.

Istotne znaczenie mają tu odpowiednio dobrane, nowoczesne meble biurowe. W nowej rzeczywistości biurowej doskonale sprawdzą się systemy modułowe i meble mobilne, np. stelaże typu bench na kółkach czy składane stoliki, dzięki którym można tworzyć wielofunkcyjne stanowiska pracy i łatwo zmieniać ich konfigurację. W zależności od tego, ilu pracowników przebywa akurat w biurze i jaką pracę wykonują, korzystając ze stelaży meblowych, możemy łatwo stworzyć stanowisko wieloosobowe, zagospodarować salę konferencyjną na potrzeby spotkania w większej grupie czy też wyposażyć zaciszny gabinet do pracy indywidualnej.

Kolejną ważną kwestią, która rzutuje na sposoby aranżacji przestrzeni biurowej, jest wspomniana wcześniej sytuacja pandemiczna i związane z tym dążenie do zachowania dystansu społecznego. Zgodnie z tą tendencją w biurach wydzielane są pojedyncze stanowiska pracy, a w przypadku przestrzeni typu open space stosuje się specjalne stelaże meblowe wyposażone np. w przegrody i osłony, które wydzielają i osłaniają obszar roboczy, zapewniając pracownikom poczucie prywatności.

Jak zatem się okazuje, przestrzeń biurowa nieustannie ewoluuje, a trendy w jej aranżacji zmieniają się w zależności od potrzeb pracowników, preferowanego stylu pracy, aktualnej sytuacji gospodarczej oraz wielu innych czynników. Warto być przygotowanym na kolejne zmiany w tym zakresie i sięgnąć po meble biurowe, które pozwolą łatwo przearanżować przestrzeń, dostosowując biuro do aktualnego zapotrzebowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas