Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo i higiena w pracy

Bezpieczeństwo i higiena w pracy

Wiele czasu poświęca się tematowi zachowania bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Z pewnością jest to ważne zagadnienie, na które pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę. Na samym początku warto wyjaśnić, co tak naprawdę kryje się za słowami „higiena i bezpieczeństwo pracy”. Najogólniej mówiąc, jest to zbiór zasad, które wskazują na to, jak praca winna być wykonywana, by nie doszło do wypadku przy pracy  lub choroby zawodowej a pracownicy mogli wrócić do swych domów cali i zdrowi . W zagadnieniach BHP najczęściej znajduje się ergonomia, medycyna pracy, ekonomia pracy, psychologia pracy i wiele więcej.

Higiena i bezpieczeństwo pracy

Nadzór nad  zachowaniem właściwej higieny i bezpieczeństwa pracy pełni Państwowa Inspekcja Pracy. Najwięcej zaleceń dotyczy prac fizycznych, gdyż to na tych stanowiskach  jest najwięcej zagrożeń. Zadaniem szefostwa i kierownictwa jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy . Tak by pracownicy mogli pracować bezpiecznie i w higienicznych warunkach. Do  podstawowych obowiązków należy m.in.:  zapewnienie szafki na odzież, możliwość zaparzenia herbaty, środki czystości, wysprzątane miejsce w stołówce, w której można spokojnie zjeść śniadanie. To tylko kilka przykładów z długiej listy, które muszą spełniać ogólnie przyjęte warunki.

Higiena pracy przy komputerze

Higiena pracy może tak naprawdę obejmować wiele zasad, począwszy od stosowania rękawic, po używanie maseczek na twarz i wiele innych rzeczy. Niestety, jak się okazuje, nie wszystkie firmy czy zakłady pracy przestrzegają tego i nie każdy pracownik ma szansę na bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Higiena pracy z komputerem jest równie ważna, jak ta, która charakteryzuje się fizycznym formatem pracy. Czystości na biurku, położenia komputera w odpowiedniej odległości oraz pozycji pracownika przed biurkiem. Jak podkreśla Karina Pasternak z firmy Centrum Szkoleniowo-Doradcze” Pancernik” jest bardzo ważne. Pamiętać należy o odpowiednim siedzisku dla pracownika, które zapewni mu komfort podczas wielogodzinnej pracy, a jednocześnie nie zapominanie o konieczności wykonywania 5 min. przerwy po każdej godzinie pracy w której to wykonamy inne zadania – co jest nieodzownym elementem dbałości o higienę i bezpieczeństwo pracy.  Ale nie można też zapominać, że komputer jest siedliskiem bakterii, dlatego należy używać specjalnych preparatów antybakteryjnych, którymi za pomocą wilgotnej ściereczki można przecierać klawiaturę.

Higiena pracy umysłowej

Mówiąc o higienie pracy umysłowej, bierze się pod uwagę sposób nauki lub wykonywania pracy. Warunki zewnętrzne takie jak świeże powietrze, właściwa temperatura i wilgotność powietrza mocno wpływają na efektywność wykonywanych zadań w ciągu dnia. Warto pomyśleć o jonizatorze powietrza, który w przypadku pracy z komputerem jest niezwykle przydatny a na początek zacznijmy od częstego wietrzenia pomieszczeń biurowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas