Artykuł sponsorowany Akro-Silesia: jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę?

Akro-Silesia: jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy może zostać złożone zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. W zależności od długości świadczenia oraz podpisanej umowy okres wypowiedzenia może się znacząco od siebie różnić. Jak rozwiązać umowę o pracę, aby było to zgodne z obowiązującymi przepisami? O tym, co dokument powinien w sobie zawierać, zapytaliśmy specjalistów z biura rachunkowego Akro-Silesia.

Kiedy należy złożyć wypowiedzenie?

Jak wiemy, wypowiedzenie umowy o pracę mogą złożyć obie strony, czego skutkiem jest jej rozwiązanie. Należy to zrobić w formie pisemnej lub też elektronicznej, poświadczonej e-podpisem. Nie ma możliwości dostarczenia dokumentu poprzez faks czy e-mail, ponieważ musi zawierać odręczny podpis strony, która tę umowę wypowiada. Niemal zawsze mamy w tym przypadku do czynienia z tak zwanym okresem wypowiedzenia, którego długość jest ściśle określona prawnie.

Okres wypowiedzenia

Jak liczymy okres wypowiedzenia? Czas jego trwania określa Kodeks pracy. Przy zleceniowej umowie o pracę i świadczeniu usług do 2 tygodni okres ten wynosi 3 dni. Kiedy pracowaliśmy ponad 2 tygodnie, jest to tydzień. Dwukrotnie dłużej będziemy na okresie przejściowym, kiedy świadczyliśmy usługi powyżej 3 miesięcy. Zupełnie inaczej jest to uregulowane w przypadku umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Przy stosunku pracy krótszym niż 6 miesięcy nasz okres wypowiedzenia to 2 tygodnie. Powyżej tego czasu jest to miesiąc, natomiast zatrudnienie dłuższe niż trzy lata daje nam 3 miesiące stanu przejściowego.

Warto pamiętać, że jeśli w firmie działa organizacja związkowa, należy ją powiadomić pisemnie o zamiarze wypowiedzenia umowy wraz z podaniem przyczyny,

mówi specjalista z biura rachunkowego Akro-Silesia.

Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia

Kiedy można rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia? Między innymi, kiedy pracownik ciężko naruszył swoje obowiązki, zostało popełnione przestępstwo uniemożliwiające dalsze zatrudnienie, a także doszło do utraty uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy, z winy pracownika.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas