Artykuł sponsorowany Ułożenie jaj w inkubatorze lęgowym

Ułożenie jaj w inkubatorze lęgowym

Dzięki nowoczesnym inkubatorom lęgowym proces inkubacji jaj jest dziś znacznie prostszy, a zakończenie go sukcesem dużo bardziej prawdopodobne. Mimo to hodowca powinien znać i pamiętać o kilku zasadach. Okazuje się bowiem, że nawet tak z pozoru błaha czynność jak ułożenie jaj jest bardzo ważna. Jak zatem wygląda prawidłowe ułożenie? O czym jeszcze należy pamiętać?

Pęcherz powietrzny

W bardziej zaokrąglonej, szerszej części jaja znajduje się pęcherz powietrzny, który ma bardzo duże znaczenie dla inkubacji. Dlaczego? Jest on jedynym źródłem, dzięki któremu pisklę zaczerpnie swój pierwszy oddech i nabierze sił do przebicia skorupy. Pęcherz pozwala też przesuwać się pisklakowi oraz odpowiednio ustawić się do klucia. Prawidłowe ustawienie to takie, gdzie dziób skierowany jest do szerszej części jaja – to właśnie od tej strony rozpoczyna się nakłuwanie, a później klucie. Z tych właśnie względów jajo w inkubatorze lęgowym musi być zawsze skierowane ostrzejszym czubkiem do dołu.

Odpowiednia wilgotność

Wilgotność panująca w inkubatorach do wylęgu jaj jest również bardzo ważna, poza tym ściśle związana z pęcherzem powietrznym. Jajo ma porowatą strukturę, co umożliwia wydalanie pary wodnej oraz powietrza na zewnątrz. Naturalnie proces ten przebiega stopniowo, dzięki czemu jaja powoli wysychają i tracą swoją wagę. Całkowita utrata wagi jaja powinna stanowić 12% masy początkowej.

Jeśli wilgotność w inkubatorze będzie zbyt wysoka, to woda nagromadzona w jaju odparuje za wolno, zostawiając pisklęciu za mało miejsca do przebicia skorupy. Skutkuje to również zmniejszeniem się pęcherzyka, przez co pisklak może być niedotleniony. To prowadzi do jego obumarcia. Co dzieje się, kiedy wilgotność jest za niska? O wyjaśnienie poprosiliśmy specjalistę z firmy Bio-Eggs, dystrybutora wyposażenia do hodowli piskląt:

W przypadku zbyt niskiej wilgotności powietrza w inkubatorze lęgowym istnieje wysokie ryzyko, że wyklute pisklęta będą mniejsze, niż powinny, a także dużo słabsze, gdyż w takich warunkach hamowany jest rozwój zarodków. W skrajnych przypadkach ptactwo może nawet umrzeć w trakcie klucia, lub zaraz po. Zdarzają się też sytuacje, gdzie pisklę przykleja się do skorupki i umiera w jaju, ponieważ niska wilgotność prowadzi do zbyt szybkiego wysychania jaja. Niemniej biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, to dużo większym problemem jest za wysoka wilgotność, niż za niska.

Inne ważne informacje

Trzeba również pamiętać, że przed włożeniem nowych jaj inkubator lęgowy powinien być dokładnie umyty i odkażony, co zapobiega powstawaniu różnych chorób. Są one szczególnie niebezpieczne dla piskląt, które są bardziej podatne na zachorowania w pierwszych dniach życia. Bardzo ważne jest, aby jaja przeznaczone do inkubacji oczyścić oraz dobrze sprawdzić. Jeśli którakolwiek sztuka będzie uszkodzona, nie należy poddawać jej inkubacji. Okres składowania jaj przed włożeniem ich do inkubatora powinien wynosić maksymalnie 5 dni. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo obumarcia zarodka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas