Artykuł sponsorowany Skąd wzięła się tradycja tortów urodzinowych?

Skąd wzięła się tradycja tortów urodzinowych?

Pod pojęciem tortu najczęściej rozumiemy bogato zdobione ciasto biszkoptowe przekładane masą. W dzisiejszych czasach torty są jednym z najczęściej wykonywanych ciast i obecne są podczas wielu ważnych wydarzeń. Można je spotkać na przyjęciach urodzinowych, szczególnie dla dzieci. Na takich tortach bardzo często znajdują się świeczki, w ilości odpowiadającej wiekowi jubilata. W tym artykule dowiesz się, skąd wzięła się tradycja tortów urodzinowych.

Skąd pochodzi tort i kiedy pojawił się na stole po raz pierwszy?

Historia ciasta sięga czasów starożytnych. Pierwsze ciasta różniły się nieco od tych, które jemy dzisiaj. Jedyne, co nie uległo zmianie, to fakt, że jada się je głównie podczas wyjątkowych uroczystości. Dla starożytnych Greków okazją do zajadania się ciastem było, np. święto ku czci Artemidy - bogini łowów i przyrody. Wtedy torty wyrabiane były z ciasta chlebowego z dodatkami, które dostępne były pod ręką. Mowa tutaj o świeżych i suszonych owocach, bakaliach i miodzie. Podobnie jak w dzisiejszych czasach, wypieki te miały kształt koła, gdyż w starożytności wierzono, że okrąg jest symbolem cykliczności życia oraz sił natury.

Jak zauważa nasz rozmówca reprezentujący Cukiernię Semifreddo w Warszawie:  Stworzenie prawdziwego tortu przypisuje się jednak Włochom, którzy do dziś słyną z wyrafinowanych deserów. Do Polski torty trafiły w 1518 roku za sprawą królowej Bony. To jej dwór przyrządzał torty na polskich ziemiach dla władców, szlachty i wysoko urodzonego mieszczaństwa po raz pierwszy. Sposób ich przyrządzania pochodzi zatem z XVI wieku.

Musiało jednak minąć jeszcze wiele lat, zanim tortami mogli zajadać się wszyscy mieszkańcy Europy – bez względu na status społeczny i budżet. Wraz z królową Boną do Polski przywędrowało także włoskie słowo torta, które wywodzi się z łacińskiego zwrotu torta panis, co oznacza skręcony, zagięty chleb, który to zwrot z czasem skrócono do torta.

Sam tort urodzinowy wywodzi się z krajów Europy Zachodniej i jego historia sięga od połowy XIX wieku. Tradycja palenia świeczek na szczycie tortu pochodzi z Niemiec i symbolizuje „światło życia”. Dzisiaj większość zachodnich kultur obchodzi urodziny właśnie z tortem, na którym zapalone są świeczki. Ich liczba zwykle oznacza wiek osoby, która jest jubilatem. Wielu również wierzy, że należy pomyśleć życzenie przez zgaszeniem wszystkich świec jednym tchem.

Jakie torty królują na przyjęciach urodzinowych?

Torty urodzinowe w Warszawie Mokotów wyróżniają się dużą różnorodnością wykonania. Nie ma tu żadnej reguły, jest natomiast szerokie pole do popisu cukiernika. W obecnych czasach nadal najbardziej popularne są torty okrągłe, jednak oprócz nich dużym powodzeniem cieszą się torty kwadratowe, prostokątne oraz te o niestandardowych kształtach. Co do ciasta, najczęściej jest to biszkopt, również smakowy, np. czekoladowy, kakaowy, keksowy, makowy lub inny. Ciasto tortowe nasącza się ponczami lub syropami z dodatkiem alkoholi, np. winem, rumem, wódką, czy brandy. Oprócz ciasta biszkoptowego dużą popularnością cieszą się także ciasta kruche i torty bezowe. Przykładem może być tort Pavlova, do którego wykonania stosuje się lekką białkową bezę. Ten delikatny deser przygotowano po raz pierwszy w Nowej Zelandii w 1926 roku na cześć słynnej rosyjskiej baletnicy, Anny Pawłowej. Wygląd tortu miał nawiązywać do lekkości tiulowej spódnicy tancerki.

Masa, którą przekładane są blaty ciasta również bywa różna. Może to być bita śmietana, kremy i masy maślane, owocowe, sernikowe, marcepanowe, dżemy, czy konfitury. Przykładem może być tort szwarcwaldzki, którego wymyślił niemiecki cukiernik Erwin Hildenbrand w XIX wieku. Tort ten słynie z wyrazistego ciasta czekoladowego, kremu z bitą śmietaną oraz wiśni. W Polsce cieszy się on niesłabnącą popularnością. Wierzch każdego tortu powleka się resztą masy, lukrem, masą cukrową, kremem na bazie bezy szwajcarskiej, a także oblewa polewą lub rozpuszczoną czekoladą. Do dekoracji wykorzystuje się różnorodne posypki, cukrowe lub marcepanowe figurki, owoce, bakalie i inne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas