Materiał Partnera Rola drobiu w prawidłowym rozwoju dziecka

Rola drobiu w prawidłowym rozwoju dziecka

Duża część rodziców decyduje się na drób jako pierwszy gatunek mięsa serwowany swym pociechom. Taki wybór niesie za sobą wiele korzyści. Kurczak czy indyk zapewniają dzieciom substancje odżywcze, które są potrzebne do ich prawidłowego wzrostu  i rozwoju. Drób z łatwością przyswajany jest przez młody organizm, a dzięki niskiej zawartości tłuszczu pozwala właściwie zbilansować dietę dziecka.

Białko to podstawa

Nie od dziś wiadomo, że do poprawnego rozwoju dziecka potrzebna jest odpowiednia podaż białka. W początkowym okresie życia dostarczona się je wraz z mlekiem matki. Z biegiem czasu organizm wymaga większej ilości protein, dlatego do diety stopniowo wprowadzane są mięsne potrawy.

Drób dodaje się do jadłospisu malucha już po upływie około ośmiu miesięcy od narodzin. Warto nadmienić, że dzieci karmione sztucznie mogą go spróbować wcześniej niż te karmione naturalnie. Różnica ta wynosi 30 dni. Zdaniem dietetyków swego rodzaju drobiową przygodę warto zacząć od podania zupki z kurczaka. Należy jednak zadbać, aby mięso było dobrze ugotowane i rozdrobnione,  lecz z pomocą robota kuchennego czy blendera nie powinno stanowić to problemu. Porcje drobiu trzeba systematycznie zwiększać, zaczynając od 10 g dziennie, co stanowi równowartość dwóch łyżeczek surowego mięsa.

Mięso z kurczaka bądź indyka wyróżnia się nie tylko smakiem, ale również i konsystencją. Delikatna struktura włókien ma szczególne znaczenie, gdyż maluch dopiero uczy się gryzienia czy żucia, a taką formę zdecydowanie łatwiej mu przyswoić. Co więcej, niska zawartość tłuszczu przekłada się na lekkostrawność, więc rodzice nie muszą martwić się o problemy z brzuszkiem swych pociech.

Wybierając mięso drobiowe, warto zaufać polskim producentom. Zyskujemy wówczas pewność, że zakupione części indyka lub kurczaka są najwyższej jakości i starannie sprawdzone przez lekarzy weterynarii. Firmy zajmujące się rozbiorem drobiu, chociażby Remix Mariusz i Mirosław Zając S.C, gwarantują szybką dostawę, przez co mięso nie traci na świeżości nawet w najmniejszym ułamku.

Zdrowotna bomba

Białko dostarczane wraz z drobiem stanowi budulec kanek mięśniowo-kostnych, a ponadto wpływa na działanie licznych enzymów. Mięso drobiowe zawiera jednak znacznie więcej komponentów wspomagających rozwój dziecka. Jednym z ważniejszych jest witamina PP, która to zapewnia prawidłową pracę układu trawiennego. Dzięki niej maluch może lepiej spożytkować energię z innych produktów. Drób to też solidna dawka witamin z grupy B potrzebnych  m. in. do aktywnej pracy umysłowej. Przejawem ich niedoboru może być niechęć dziecka do uczestnictwa w zabawach lub problemy z zasypianiem. W mięsie z kurczaka bądź indyka nie brakuje również minerałów i mikroelementów. Właściwa porcja żelaza chroni maluchy przed anemią, zaś magnez pomaga w optymalnym rozwoju komórek nerwowych.

Opracowanie:

Remix Mariusz i Mirosław Zając S.C.

Dziechciniec , Majowa 94

Podziel się