Artykuł sponsorowany Popularne typy sera i ich przeznaczenie w kuchni

Popularne typy sera i ich przeznaczenie w kuchni

Ocenia się, że na świecie istnieje około czterech tysięcy gatunków sera, z czego niecałe sto dostępnych jest na polskim rynku. Wyroby te są lubiane i wykorzystywane w kulinariach na wiele sposobów. Bez trudu znajdziemy zarówno proste przepisy niewymagające wprawy w gotowaniu, jak i te nieco bardziej wyszukane. W artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków, a także jak je jeść i dlaczego warto.

Sery twarde i półtwarde

Jednym z powszechnie wykorzystywanych serów produkowanych z krowiego mleka jest cheddar. Zawiera około 25 procent tłuszczu, ma żółtopomarańczową barwę, a jego smak jest ostry, lekko kwaskowy i orzechowy. Zawiera przy tym duże ilości witaminy A, retinolu, betakarotenu, kobalaminy, a także wapnia i jodu. Jest to ser dobrze topliwy, co sprawia, że sprawdzi się w daniach na ciepło, gdzie potrzebny jest żółty ser, między innymi w tostach, zapiekankach, makaronach czy ze słonym chlebem. Podawany na zimno jest doskonałym dodatkiem do wina oraz owoców. Możemy zrobić z niego sos, dodać do sałatki lub posypać nim gotowane warzywa.

Innym popularnym gatunkiem sera będzie szwajcarski emmentaler. Jego smak określany jest jako łagodny i słodko-orzechowy, a charakterystyczną cechą są widoczne w przekroju dziury. Jest bogaty w sód, wapń, fosfor, cynk oraz jod. Ponadto w jego składzie znajdziemy witaminy A i B12, a także retinol i betakaroten. W jego suchej masie znajduje się około 45 procent tłuszczu. Podobnie jak cheddar sprawdza się w kanapkach i zapiekankach. Jako ser twardy może zostać starty i użyty do posypania dań z drobiu, cielęciny, jajek, zup lub potraw warzywnych. Wykonuje się z nich również pasty serowe.

Wartości odżywcze półtwardego sera gouda obejmują przede wszystkim wysoką zawartość sodu, wapnia, fosforu, cynku i jodu. Tak jak wcześniej wymienione rodzaje i on zawiera retinol, witaminę A oraz betakaroten. Gouda to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kupowanych serów na świecie, natomiast jego łagodny smak sprawia, że lubią go również dzieci. Dzięki swojej topliwości jest świetnym składnikiem dań podawanych na ciepło oraz wytrawnych wypieków.

Sery podpuszczkowe

W tej grupie mieszczą się wyroby, które powstają poprzez ścinanie mleka podpuszczką i poddawanie uzyskanej masy serowej dojrzewaniu. Do najpopularniejszych produktów z tej kategorii zaliczana jest przede wszystkim włoska mozzarella. Ser ten stanowi istotny składnik dań kuchni włoskiej, w tym lazanii, sałatki caprese oraz większości rodzajów pizzy. Znany jest przede wszystkim ze swojej ciągliwości po roztopieniu, w przeciwieństwie do innych serów nie rozpłynie się pod wpływem temperatury, ale stworzy miękką polewę. Na zimno sprawdzi się przede wszystkim ze świeżymi warzywami i owocami.

Cagliata jest najmniej popularny wśród wymienionych wyżej produktów, częściowo z tego powodu, że jest to półprodukt przeznaczony do dalszego przetworzenia. Ser ten, jak i inne omówione może być przeznaczony do sprzedaży detalicznej lub jako składnik na potrzeby produkcji przemysłowej, a jego dostarczenie dla obu tych celów oferuje firma Hoogwegt Poland. Cagliata poddany dojrzewaniu dałby nam powszechnie znany ser mozzarella i właśnie ze względu na podobieństwo między nimi może mieć podobne zastosowanie w kuchni. Cechuje go też podobny, łagodny smak.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas