Artykuł sponsorowany Po czym poznać prawdziwą indyjską herbatę Masala Chai?

Po czym poznać prawdziwą indyjską herbatę Masala Chai?

Indie są jednym z największych producentów herbat na świecie. Uprawa krzewów herbacianych w tym kraju ma długą tradycję (sięga czasów starożytnych), ale aż do końca XVIII wieku była ona uprawiana w ograniczonych ilościach najczęściej na użytek własny. Wielką zmianę przyniósł wiek XIX, kiedy to Brytyjczycy mający w Indiach swoje kolonie, zaczęli uprawiać ją na większą skalę. Ten orientalny kraj miał bowiem idealne warunki do upraw krzewów herbacianych. Wkrótce cały świat usłyszał o indyjskich herbatach, które do dziś są cenione ze względu na niezwykłą intensywności smaku oraz aromatu.

Czym tak właściwie jest indyjska herbata Masala Chai?

Masala Chai to bardzo popularna w Indiach, a także w krajach zachodnich forma przygotowania herbaty. Ma ona charakterystyczny ostry smak, dlatego dodaje się do niej odpowiednio dobrane przyprawy oraz cukier, miód lub melasę, aby dodać jej korzenno-słodkich nut smakowych. Do przygotowania oryginalnej Masala Chai niezbędna jest oryginalna mocna czarna herbata indyjska, mleko, cukier lub cukier jaggery z trzciny cukrowej oraz mieszanka przypraw – podstawą są: kardamon, cynamon, imbir oraz goździki, czasami dodaje się do niej również kolendrę, anyż, gałkę muszkatołową i całe ziarna pieprzu. Dobrym pomysłem jest zakupienie gotowej mieszanki herbaty z dodatkiem kardamonu i innych przypraw, można ją kupić np. w sklepie Indian House.

Pierwszy etap przyrządzania Masala Chai polega na doprowadzeniu do wrzenia w wodzie przygotowanych wcześniej przypraw (głównie kardamonu i imbiru) i gotowaniu ich na wolnym ogniu przez około 15 minut. Później należy dodać do niej liście herbaty, mleko oraz cukier lub jaggery, następnie zagotować i odstawić na 5 minut. Ostatnim krokiem jest przecedzenie napoju przez sitko do kubków lub filiżanek.

Dlaczego warto pić Masala Chai?

Herbata indyjska Masala Chai działa rozgrzewająco, dlatego jest szczególnie polecana do picia podczas jesienno-zimowych chłodów. Może stać się bezalkoholowym substytutem grzanego wina albo piwa. Mocna czarna herbata z dodatkiem przypraw, mleka i miodu sprawi, że będziesz miał dobry nastrój i pełno energii do działania. Picie tego indyjskiego napoju pomaga się rozluźnić, a także wspomaga prawidłowe trawienie i poprawia pracę wątroby oraz żołądka. Oprócz tego rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu doskonale wpływa na pracę układu krwionośnego, obniżając ciśnienie. Imbir, miód i przyprawy korzenne poprawiają odporność, działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas