Artykuł sponsorowany Najpopularniejsze części wieprzowiny wykorzystywane w gastronomii

Najpopularniejsze części wieprzowiny wykorzystywane w gastronomii

Wieprzowina to jedno z najchętniej kupowanych mięs w Polsce. Odpowiednio przyrządzone, wyróżnia się nie tylko wybornym smakiem, ale też rozmaitymi wartościami odżywczymi. Należy mieć świadomość, że tusze wieprzowe w gastronomii dzieli się na różne części, z których przygotowuje się później rozmaite potrawy. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się wieprzowina oraz jakie elementy wchodzą w jej skład.

Wieprzowina – ogólna charakterystyka mięsa

Wieprzowina to mięso pochodzące ze świń. Wysokiej jakości mięso wieprzowe odznacza się delikatnością oraz soczystością. Ma ono biały i zwarty tłuszcz, składający się z kwasów tłuszczowych nienasyconych, z których większość stanowią kwasy jednonienasycone. Wieprzowina zawiera dużą ilość cholesterolu, który odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie człowieka, biorąc aktywny udział w syntezie witamin oraz kwasów żółciowych; związek ten w nadmiarze jednak zwykle staje się główną przyczyną rozwoju zmian miażdżycowych. Mięso ze świń wyróżnia się wysoką zawartością witaminy B1.

Wybierając mięso wieprzowe, warto zwrócić uwagę na jego kolor. Wysokogatunkowe tusze charakteryzują się intensywnie różową barwą – im ciemniejszy jest jej odcień, tym większa pewność, że w danym wypadku masz do czynienia z wysokogatunkową wieprzowiną o wielu niepospolitych walorach smakowych. Takie mięso powinno mieć zwartą strukturę oraz świeży zapach. Warto decydować się na wieprzowinę z białymi żyłkami tłuszczu.

Podział tusz wieprzowych

Tusze wieprzowe dzieli się w odmienny sposób w zależności od kraju. Klasyfikacja obowiązująca w Polsce uwzględnia podział wieprzowiny na następujące części:

  • schab – podłużny kawałek mięsa pochodzącego z okolic grzbietu; świetnie nadaje się do różnego rodzaju obróbki;
  • polędwica – mięso bez kości idealnie nadające się do grillowania oraz smażenia;
  • żeberka i mostek – mięso z okolic dolnej części partii piersiowej, które zwykle poddaje się smażeniu oraz duszeniu;
  • boczek – element pochodzący z dolnych części tuszy; może być gotowany, pieczony oraz smażony;
  • golonka – część kończyn doskonale nadająca się do gotowania oraz peklowania;
  • szynka – element z górnego fragmentu tylnej części tuszy; przyrządza się z niego sznycle;
  • łopatka wieprzowa – uzyskiwana z przedniej kończyny wraz z łopatką; element wykorzystywany do duszenia, pieczenia oraz smażenia.

W renomowanym sklepie, takim jak MICHNA MEAT, do nabycia są również inne części wieprzowiny. Ogromną popularnością cieszy się karkówka, czyli mięso z przedniej części grzbietowej, idealnie nadające się do grillowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas