Artykuł sponsorowany Jakie maszyny wykorzystuje się w przetwórstwie owoców?

Jakie maszyny wykorzystuje się w przetwórstwie owoców?

Owoce i warzyw to niezbędne elementy każdego człowieka – nie tylko są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, ale również posiadają wiele walorów smakowych. W dzisiejszych czasach większość owoców i warzyw dociera do konsumentów za pośrednictwem dużych zakładów przetwórczych, który praca w znacznej mierze opiera się na wykorzystaniu zaawansowanych maszyn. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniu,

Przenośniki do surowca

Maszyny na wyposażeniu zakładów przetwórczych tworzą razem linie produkcyjne, które w znacznym stopniu działają automatycznie. Dzięki temu możliwe jest znacznie zwiększenie wydajności produkcji przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Aby stworzenie linii było możliwe, poszczególne urządzenia muszą być połączone systemem transportu bliskiego – zazwyczaj w tej roli wykorzystywane są przenośniki, np. przenośniki taśmowe lub rolkowe. Pozwalają one w szybki i tani sposób przemieścić surowiec z jednego punktu linii do kolejnego.

Sortowniki

Jednym z pierwszych etapów przetwarzania owoców i przygotowania ich do sprzedaży jest sortowanie ich pod kątem wielkości. To bardzo ważne, ponieważ maszyny używane w zakładach przetwórczych skonstruowane są pod kątem obróbki owoców konkretnych wymiarów – jeśli trafią do nich produkty zbyt duże lub zbyt małe, nie zostaną odpowiednio przygotowane. Za dzielenie owoców na konkretne frakcje odpowiedzialne są sortowniki. Mogą one być wyposażane w narzędzia do kontroli jakości produktów, dzięki czemu do dalszych etapów przetwórstwa trafią okazy spełniające odpowiednie normy

Myjki

Owoce i warzywa trafiające do zakładu przetwórczego są noszą na swojej powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczenia, np. ziemię, pył, piasek, pozostałości nawozów, części roślinne etc. Zanim trafią do dalszych etapów produkcji, muszą zostać dokładnie oczyszczone. W tym celu wykorzystuje się między innymi myjki wodno-powietrzne, płuczkarki i szczotkarki. Rodzaj urządzenia myjącego musi być dostosowany do rodzaju przetwarzanego surowca – owoce takie jak truskawki wymagają mniej agresywnych metod, niż np. jabłka.

Maszyny do krojenia i obierania

Jeśli owoce mają zostać wykorzystane w produkcji przetworów, np. dżemów czy soków, konieczne jest ich obranie, wydrylowanie, czy pozbycie się szypułek. Dla każdego rodzaju owoców konstruowane są oddzielne maszyny, które w bardzo krótki czasie są w stanie przygotowanie wiele kilogramów surowca do dalszej obróbki.

Inne maszyny

Powyżej wymienione to zaledwie kilka z wielu rodzajów maszyn, które można znaleźć m.in. w ofercie firmy Eco-Construction. Wśród urządzeń tych znaleźć można również woskownice, stoły do pakowania, liczarki, suszarki, blanszownice oraz wiele innych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter