Materiał Partnera Jak wybrać najlepszego kurczaka?

Jak wybrać najlepszego kurczaka?

Jakie mięso jest odżywcze, tanie i łatwe w przyrządzeniu? Oczywiście, kurczak. Pytanie drugie: jak wybrać mięso z kurczaka, aby było smaczne i świeże? Udać się na bazarek lub do najbliższego sklepu mięsnego na osiedlu? A może pokusić o obrobione i zapakowane próżniowo porcje mięsa, oferowane w supermarkecie? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie o wybór najlepszego kurczaka. Zapraszamy do lektury.

Drób pakowany gwarancją wysokiej jakości

Drób jest bardzo wartościowym mięsem – niskotłuszczowym, wysokobiałkowym, zawierającym dużo minerałów oraz witamin, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ostatnim czasie narosło jednak wokół jego spożycia dużo mitów. Uważając na pewne kwestie, można jednak cieszyć się zdrowym i pożywnym posiłkiem z kurczaka. O czym zatem należy pamiętać, podczas jego wyboru?

Kupując kurczaka, warto postawić na jego jakość, dlatego lepiej wybrać drób pakowany. Jest to gwarancja dobrego i sprawdzonego mięsa. Dlaczego? Ponieważ przed pakowaniem został poddany systemowi kontroli bezpieczeństwa żywności. Każda porcja powinna zawierać informacje na temat hodowcy oraz diety zwierząt. Mięso sprawdzane jest także pod kątem substancji czynnych. Jeżeli wynik wykaże ponadnormatywną ich ilość, nie trafi ono na rynek. Kurczak pakowany jest również łatwiejszy do przechowywania niż porcja mięsa ze sklepu mięsnego, owinięta w papier i wrzucona w jednorazową reklamówkę.

W jaki sposób sprawdzić świeżość porcji?

Jeżeli jednak wciąż mamy wątpliwości, jaką porcję mięsa wybrać podczas zakupów, można posłużyć się kilkoma sztuczkami. Oględziny zapakowanego drobiu warto zacząć od koloru. Odpowiednio karmione zwierzę będzie mieć różową barwę, o sztucznych barwnikach i niezdrowych dodatkach do pasz może świadczyć barwa żółto-szara. Niektórzy szefowie kuchni polecają również sposób, polegający na naciśnięciu palcem piersi kurczaka. Powrót do pierwotnego kształtu oznacza jego świeżość. W przypadku kupna całego kurczaka lub skrzydełek należy przyjrzeć się barwie tłuszczu – im bardziej żółta, tym większa pewność, że zwierzę było karmione kukurydzą i naturalnymi paszami.    

Kilka słów o paszy dla kurczaków hodowlanych

W tym miejscu warto wspomnieć o paszy, jaka podawana jest kurczakom w warunkach hodowlanych. Jej skład jest całkowicie kontrolowany, dzięki czemu jest odpowiednio zbilansowana i bezpieczna. Trzeba pamiętać, że procedury, które dotyczą kontroli jakości na każdym etapie jej wytwarzania są uregulowane europejskimi normami. Drób w hodowli jest ponadto odgrodzony od źródeł zanieczyszczeń oraz innych zwierząt, które mogłyby przenosić choroby – zauważa właściciel Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich RES-DROB Sp. z o. o.

Podziel się