Materiał Partnera Jak poznać świeżą rybę?

Jak poznać świeżą rybę?

Regularne spożywanie ryb jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Ryby są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, cennym źródłem różnych składników odżywczych, a do tego doskonale smakują. Kiedy kupujesz rybę, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W końcu, aby ryba była zdrowa i smaczna, powinna być jak najbardziej świeża!

Jak poznać świeżą rybę?

Jak mówi nam właściciel sklepu z rybami Świat ryb sklep rybny Sławomir Stereńczak, podczas zakupu ryb warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dzięki temu łatwiej będzie można poznać, czy ryba jest naprawdę świeża.

Na co warto zwrócić uwagę? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak pachnie ryba. Charakterystyczny, rybi nie powinien być przykry lub zbyt ostry. Jeśli ryba ma nieprzyjemny zapach, który wydaje się zbyt mocny, to lepiej zrezygnuj z zakupu. Jeśli ryba jest pokryta lepkim śluzem lub zebrało się w niej wiele wody, to lepiej nie kupuj jej. Świeża ryba powinna mieć śliską, ale nie lepką skórę bez uszkodzeń. Łuski powinny gładko przylegać do skóry, nie mieć uszkodzeń i być jednolite.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wygląd mięsa. Kolor może różnić się w zależności od tego, czy kupujemy ryby morskie, słodkowodne i jaki gatunek wybieramy. W każdym przypadku jednak mięso powinno być sprężyste i mieć ładny, jednolity kolor bez przebarwień. Jeśli mięso jest sine, wygląda brzydko i nie jest sprężyste, to ryba prawdopodobnie nie jest świeża.

Świeżość ryby można w dużym stopniu poznać po tym, jak wyglądają jej oczy. Świeża ryba powinna mieć błyszczące i przejrzyste oczy. Nie powinny one być ani mętne, ani zapadnięte w sobie - jeśli tak wyglądają, to znaczy, że ryba nie jest świeża.

 

Gdzie kupować dobrą rybę?

Kupno dobrej ryby powinno odbywać się w zaufanym sklepie rybnym, który oferuje zawsze jak najświeższe produkty, które są kupowane bezpośrednio od producenta, a nie przez pośredników.

Skąd wiedzieć, że w danym miejscu można kupić zawsze świeże ryby? Warto sprawdzić jakość ich towaru i przyjrzeć się, czy ryby oraz owoce morza wyglądają dobrze. Poza tym - warto zapytać sprzedawcę, skąd biorą swoje produkty. Jeśli sklep rybny jest godny zaufania, to nie będą mieć nic do ukrycia. Trzecim sposobem jest zwrócenie uwagi na to, jak przechowywane są ryby? Czy są one tylko chłodzone, a może mrożone? Czy są pokryte grubą warstwą glazury? Jeśli ryby są mrożone i mają dużo glazury, to prawdopodobnie nie są najświeższe.

Kupno dobrej, świeżej ryby nie jest trudne, jeśli zależy Ci na jakości tego, co jesz, koniecznie zastosuj się do naszych sugestii!

Opracowanie:

Świat ryb sklep rybny Sławomir Stereńczak

Bydgoszcz , Nakielska 25

  • tel. 696 341 025

Podziel się